Americký technologický koncern IBM uviedol, že plánuje rozšíriť svoje služby o analytické nástroje a riešenia kalifornskej spoločnosti Coremetrics. Súkromnú firmu, s ktorou IBM aj teraz spolupracuje, získa za bližšie nešpecifikovanú sumu.
Podľa agentúry Reuters by celá akvizícia mala byť uzatvorená najneskôr do konca septembra, no podmienky obchodu neboli zverejnené. Známe je len to, že IBM chce týmto krokom posilniť svoj manažment a správu dát. K tomu majú prispieť práve analytické nástroje Coremetrics. Tie okrem zberu webových dát dokážu zabezpečiť, že používateľ má jednoduchý a flexibilný prístup k štatistikám a aktuálny prehľad o vývoji ukazovateľov.
IBM sa už niekoľko rokov snaží prehĺbiť a posilniť softvérové a poradenské služby, ktoré predstavujú jednu z kľúčových aktivít tejto firmy. V roku 2002 preto spoločnosť kúpila od konzultačnej firmy PricewaterhouseCoopers časť jej poradenského portfólia a v roku 2005 sa, naopak, zbavila svojich hardvérových aktív, ktoré predala čínskej skupine Lenovo. Len nedávno odhalila spoločnosť svoje plány minúť v nasledujúcich piatich rokoch 20 miliárd dolárov na strategické akvizície. Jej najväčší rivali, spoločnosti Hewlett-Packard, Oracle a Dell, majú podobné ciele.
Coremetrics je americká firma so sídlom v Kalifornii. Zamestnáva zhruba 230 ľudí, ktorí sa podľa agentúry Bloomberg plynule integrujú do radov IBM. Firma bola založená pred viac ako desiatimi rokmi a stihla sa vyprofilovať na jednu z najlepších marketingových optimalizačných spoločností na tamojšom trhu. Medzi jej hlavných partnerov patria okrem koncernu IBM napríklad internetové vyhľadávače Yahoo, MSN a Google či softvérové spoločnosti, akými sú Adobe, OpenX a mnoho ďalších. Medzi jej hlavných zákazníkov, ktorí si potrpia na efektivitu marketingových kampaní, patrí výrobca spodnej bielizne a doplnkov pre ženy Victoria’s Secret, hotelová sieť Holiday Inn či najväčšia banková inštitúcia v Spojených štátoch podľa aktív, Bank of America.
Hlavným konkurentom Coremetrics je americká spoločnosť Omniture so sídlom v štáte Utah. Tá sa len minulý rok nechala kúpiť softvérovou spoločnosťou Adobe Systems.
Foto na titulke - SITA / AP