Členovia odborov Hyundai Motor v Južnej Kórei pred mesiacom veľkou väčšinou odmietli predbežnú mzdovú dohodu, ktorú so zamestnávateľom vyjednali ich zástupcovia. Hospodárenie firmy, ktorá má továreň aj v Česku, tak poznamenajú ďalšie štrajky a výpadky vo výrobe.

Občasné protesty zamestnancov Hyundaiu na podporu mzdových požiadaviek viedli od júla aj so započítaním aktuálneho štrajku k výpadku produkcie v rekordnom objeme 114-tisíc vozidiel s celkovou hodnotou 2,5 bilióna wonov (asi dve miliardy eur).

Odbory uviedli, že v ďalších dňoch tohto týždňa a možno aj budúci týždeň budú podnikať čiastkové štrajkové akcie a zároveň budú rokovať s vedením o novej mzdovej dohode.

Štrajky budú pre Hyundai znamenať ohrozenie celoročných plánov tržieb a ziskovosti. Firma v druhom štvrťroku zaznamenala desiaty štvrťročný pokles zisku za sebou. Akcie Hyundai v reakcii na posledný vývoj klesli o 1,1 percenta a sú približne na polovici svojho maxima z mája 2012.

Firma uviedla, že je prerušením produkcie sklamaná a že mieni s odbormi ďalej rokovať. Kórejské ministerstvo obchodu vyzvalo odbory a Hyundai na vyriešenie sporu a uviedlo, že štrajk by mohol ohroziť oživenie vývozu z Kórey.

Ministerstvo pripomenulo, že v prvých siedmich mesiacoch tohto roku India vytlačila Kóreu z pozície piateho najväčšieho vývozcu automobilov a že napäté vzťahy medzi odbormi a zamestnancami v odvetví spolu s vyššími mzdami zhoršujú konkurencieschopnosť juhokórejského automobilového priemyslu.

Hyundai je najväčšou automobilkou v Južnej Kórei a spolu so sesterskou spoločnosťou Kia tvorí piateho najväčšieho výrobcu áut na svete. Továrne v Južnej Kórei sa na celosvetovej produkcii ich automobilov vlani podieľali takmer 40 percentami.

Hyundai okrem iného kvôli rastúcim požiadavkám tamojších odborov rozširuje svoju výrobu vo svete. V novembri 2008 spoločnosť oficiálne začala sériovú výrobu osobných áut v českých Nošoviciach. Sesterská Kia spustila v decembri 2007 sériovú výrobu osobných vozidiel na Slovensku, v Tepličke nad Váhom.