Spor medzi ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom a majiteľom dvoch východoslovenských hydinárni Pavlom Konkoľom naberá na obrátkach. Majiteľ podnikov Podtatranská hydina Kežmarok a Hydina Košice podáva na ministerstvo žalobu za poškodenie dobrého obchodného mena a tiež na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu (ŠVPS) za spôsobenie majetkovej škody.
Hydinár tvrdí, že minister na konci februára na základe testov z brnenského Ústavu pre štátnu kontrolu veterinárnych biopreparátov a liečiv predčasne zverejnil, že krmivá z čaklovskej farmy Podtatranskej hydiny obsahujú nepovolenú anabolickú látku zilpaterol, ktorá urýchľuje rast kurčiat. Žaloby podal P. Konkoľ ihneď potom, ako akreditované rozhodcovské laboratórium pre celú Európsku úniu v Berlíne po opätovnom preverení vzorky anabolikum v krmive nenašlo. „Vyšetrenia ukázali, že naša spoločnosť neklamala a na slovenský trh dodáva hydinu bez použitia akýchkoľvek zakázaných látok,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave P. Konkoľ. Celkové škody svojich firiem vyvolané kauzou zilpaterol pritom vyčísľuje na minimálne tri milióny eur.
Hydinár navyše zvažuje, že okrem súdnych žalôb podá aj trestné oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, trestného činu ohovárania a trestného činu poškodzovania cudzích práv.
Tajomník komunikačného odboru ministerstva pôdohospodárstva Juraj Kádaš uviedol, že P.Konkoľ sa síce môže obrátiť na súdy, no otázne vždy zostane, prečo takmer dva mesiace odkladal zaslanie kontrolnej vzorky do Berlína. Látka zilpaterol sa totiž rýchlo rozkladá. Ministerstvo ako aj veterinárna správa už skôr očakávali, že laboratórium v Berlíne v staršej vzorke krmiva zilpaterol nenájde.
„Berlín už pravdepodobne nič nenájde lebo ide o živú bielkovinu, ktorá sa rýchlo rozkladá,“ povedal pre TREND už pred dvoma týždňami ústredný riaditeľ veterinárov Jozef Bíreš. P.Konkoľ mu oponuje, že zilpaterol je, naopak, veľmi stabilná latka a polčas jej rozpadu je minimálne jeden rok.
Aj minister Z. Simon sa v očakávaní negatívneho výsledku z Berlína už pred dvoma týždňami vyjadril, že sa súdu s konkoľovými firmami neobáva. „Pre mňa je prvoradá povinnosť chrániť zdravie spotrebiteľov a preto som rýchlo informoval už o výsledku z Brna,“ uviedol Z. Simon s tým, že vedenie brnenského laboratória si na súdoch svoje výsledky určite obháji.
Celý rezort pôdohospodárstva svoj postoj voči firmám P. Konkoľa obhajuje aj tým, že nejde o prvý prešľap východoslovenského hydinára. Zilpaterol sa našiel v krmivách jeho firiem už pred dvoma rokmi. Odhalilo ho nitrianske laboratórium ŠVPS i poľské laboratórium Panstwowy instytut weterynaryjny. Na verejnosť sa informácia vtedy nedostala, no P. Konkoľ zaplatil pokutu päťtisíc eur. Teraz chce späť vysúdiť aj túto sumu.
Hydinár má na konte aj ďalšie pochybenia. Pri rozbehu Hydiny Košice, ktorá vznikla na základoch skrachovanej Hydiny ZK, odhalil príslušný úrad práce v týchto prevádzkach k záveru predvlaňajška vyše 60 pracovníkov bez zmluvy a ďalších 70 nebolo prihlásených na úrade práce. „Bol to výsledok toho, že sme tam výrobu obnovovali veľmi rýchlo. S tými ľuďmi sme to nemali na úradoch v poriadku len nejakých desať dní,“ vysvetľoval P. Konkoľ. Po zvážení týchto skutočnosti mu potom úrad udelil iba pokutu päťtisíc eur i keď sa mohla vyšplhať až k 200-tisícom.
Ďalšie zistenia majú veterinári. „V jeho kurčatách dovezených z Poľska sme našli aj salmonelu. Síce menej ako v kurčatách poľských dovozcov, ale bola tam,“ hovorí J. Bíreš. Takisto P. Konkoľ pochybil aj tým, že vo svojich slovenských prevádzkach prebaľoval kurčatá dovezené z Poľska bez toho, aby mal na to veterinárne povolenie. Veterinári na to prišli začiatkom tohto roku. P. Konkoľ sa vtedy bránil, že o potrebe mať povolenie nič nevedel a veterinári ho mali sami upozorniť. Väčšina prebaľovaných kurčiat navyše podľa neho bola zo slovenských chovov a on si ich dal iba poraziť v Poľsku.
„Robím to preto, lebo všetku svoju slovenskú hydinu nestíham porážať vo svojich tuzemských fabrikách. Preto si služby objednávam aj v Poľsku,“ hovorí P.Konkoľ s tým, že až okolo 85 percent hydiny má zo Slovenska a len zvyšok dováža z poľských chovov. Medzičasom si už povolenie na prebaľovanie vybavil, no veterinári varujú, že postih ho neminie. ,,Hrozí mu od nás pokuta od troch do 17-tisíc eur,“ hovorí J. Bíreš.
Na základe všetkých týchto zistení šéf veterinárov vymenil aj podriadeného šéfa košickej veterinárnej správy. „Spätne šetríme či naši veterinári v prevádzkach pána P. Konkoľa v minulosti niečo zámerne neobchádzali,“ vysvetľuje J. Bíreš s tým, že hydina, ktorá dnes opúšťa Podtatranskú hydinu i Hydinu Košice je už úplne v poriadku.
Viac o téme písal TREND v čísle 13/2011.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Desať dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch