Čínsky popredný výrobca telekomunikačných zariadení Huawei Technologies plánuje zverejniť podrobnejšie informácie o majiteľoch spoločnosti i o jej hospodárení. Pokúša sa tak vyvrátiť podozrenia, že je úzko napojený na čínsku armádu a štát, ktoré majú brániť jeho ďalšej expanzii. Informáciu priniesol denník Financial Times.
Huawei sa v reakcii na obvinenia pokúsi o transparentnejšie vedenie spoločnosti. Zatiaľ sa totiž o vlastníkoch jeho akcií vedelo len toľko, že ich tvorí 65-tisíc zamestnancov spoločnosti a že jej zakladateľ Žen Čeng-fej z nich drží v rukách 1,4 percenta.
„V budúcnosti budeme zverejňovať aj ďalšie podrobnosti, akými sú napríklad podiely vo firme členov predstavenstva,“ cituje Financial Times Cathy Mengovú, finančnú riaditeľku a dcéru Žen Čeng-feja, ktorá vo firme začínala ako recepčná.
Huawei by tak mohol rozfúkať tajomnú hmlu nad unikátnym akcionárskym systémom a nechať do neho nahliadnuť verejnosť. Aj samotné verejné vystúpenie C. Mengovej malo naznačiť snahu o nové prehľadnejšie vedenie spoločnosti. Bolo to totiž prvýkrát, čo člen zakladajúcej rodiny Huaweiu čelil otázkam novinárov.
Problémy firme spôsobuje okrem iného práve Žen Čeng-fej, ktorý slúžil ako inžinier v Ľudovej oslobodeneckej armáde. V Spojených štátoch a v ďalších krajinách preto spoločnosť podozrievajú, že má blízke väzby na armádu a štátny aparát, ktoré predstavujú bezpečnostné riziko.
Americký Kongres zverejnil v októbri po takmer ročnom vyšetrovaní správu, podľa ktorej by firma mala mať pre riziko priemyselnej špionáže zakázané obmedzený prístup na americký trh. Úrady by mali blokovať aj jej prípadné fúzie a akvizície s ďalším čínskym telekomunikačným gigantom ZTE, ktorý bol taktiež predmetom vyšetrovania. V minulosti jej už zakázali odkúpenie americkej počítačovej spoločnosti 3Leaf systems.
Razantný postoj voči Huaweiu zaujala začiatkom roka 2012 Austrália, keď ho vylúčila zo zákazky na vybudovanie vládnej širokopásmovej siete v hodnote 38 miliárd amerických dolárov. Kanada zaujala podobný postoj a Huawei plánuje vylúčiť z vybudovania vládnej komunikačnej siete. Použiť pritom chce národnú bezpečnostnú výnimku, ktorá jej umožňuje diskriminovať zahraničné firmy bez porušenia pravidiel medzinárodného obchodu.
Huawei doteraz zverejňoval hospodárske výsledky ročne, podobne ako to robia spoločnosti kótované na burze. V budúcnosti plánuje ísť viac do hĺbky a odkryť podrobné finančné výkazy, výkonnosť spoločnosti a jej prognózy.
Podľa v pondelok zverejnenej správy o hospodárení v minulom roku vzrástli tržby firmy o osem percent na 220 miliárd jüanov (26,5 miliárd eur) a čistý neauditovaný zisk medziročne navýšil až o 33 percent na 15,4 miliardy jüanov. V roku 2013 očakáva ďalší nárast tržieb na úrovni 10 až 12 percent. Naproti tomu sa v roku 2012 nedarilo jej hlavnému čínskemu rivalovi ZTE, ktorý očakáva čistú stratu vo výške 2,9 miliardy jüanov.
Zdroj: SITA / AP
Ilustračné foto - SITA / AP