„Cieľom brnenského servisného strediska bolo zvýšenie efektivity prevádzky, zníženie prevádzkových nákladov a urýchlenie procesu opráv. Tieto ciele sa však podarilo dosiahnuť intenzívnou spoluprácou so sieťou servisných partnerov HTC. Z týchto dôvodov sa spoločnosť HTC rozhodla ukončiť projekt českého servisného strediska,“ uviedla firma.

„Opravy mobilných telefónov pre zákazníkov z Českej republiky a veľkej časti Európy tak bude rovnako ako doposiaľ zabezpečovať autorizovaný servis VSP Data v Sezimovom Ústí,“ dodala.

O zamestnanie v pripravovanom centre HTC prišli technici, ktorí sa v ňom kvôli práci zaškoľovali. Doteraz boli na nútenej dovolenke, pracovný pomer im podľa mediálneho zástupcu HTC Ondreja Kuvika skončil v septembri. Ich počet O. Kuvik nespresnil. „Poslední zamestnanci pripravovaného projektu prídu o prácu ku koncu roka,“ dodal. Podľa informácií, ktoré už boli v minulosti zverejnené, firma stihla prijať zhruba stovky pracovníkov.

Agentúra CzechInvest koncom augusta po tom, čo sa objavili informácie o výpovediach v HTC, uviedla, že záujem firmy o investíciu v Brne trvá. Spoločnosť však podľa hovorkyne agentúry Petry Menclovej prehodnocovala svoje zámery vo svete a v Česku aktivitu prerušila.

V brnenskej priemyslovej zóne Černovická terasa malo vzniknúť prvé opravárenské centrum HTC v Európe. Mala sa tu opravovať veľká časť telefónov tejto značky z celého kontinentu. Ešte tento rok malo brnenské centrum ponúknuť prácu až trom stovkám ľudí. Halu pre centrum si HTC chcelo prenajať od developera CTP Invest, zmluva však nebola podpísaná. V investícii sa nepočítalo so štátnymi stimulmi.

Podľa CzechInvestu prvé kontakty s taiwanskou firmou začali tento rok v januári. Rokovanie o mieste, kde chcela spoločnosť pôsobiť, trvali asi štyri mesiace. Viceprezident HTC Bruce Lee začiatkom júna uviedol, že firma plánuje v Českej republike investovať stovky milióny dolárov. Pre Brno to mala byť najvýznamnejšia investícia v tomto roku.

HTC bolo kedysi najväčším svetovým výrobcom smartfónov z hľadiska objemu. Jeho podiel na svetovom trhu sa však v priebehu niekoľkých rokov prepadol na jednomiestne percentuálne číslo. Firma v polovici augusta oznámila, že plánuje globálne znížiť svoju celkovú pracovnú silu zhruba o 15 percent a prevádzkové výdavky o viac ako tretinu.

Najväčším taiwanským investorom v Česku je v súčasnosti globálny výrobca počítačov Foxconn. V závodoch v Pardubiciach a Kutnej Hore a obchodnej centrále v Prahe Foxconn zamestnáva asi 5500 ľudí. Firma chce naviac v Česku vybudovať výskumné a dizajnové centrum. Do roku 2018 plánuje investovať zhruba 2,5 miliardy českých korún (92 miliónov eur). Memorandum o spolupráci podpísal český premiér Bohuslav Sobotka so šéfom Foxconnu Terrym Gouom v júli.