Holcim Slovensko, líder v produkcii stavebných materiálov ohlásil investíciu vo výške 25 miliónov eur. V rohožníckej cementárni uskutoční hneď dva projekty. Výrobu elektrickej energie z odpadového tepla a produkciu technickej soli z odpraškov s obsahom chlóru. Spustiť by sa mali v roku 2013. Finančné zdroje na oznámené investície budú z fondu skupiny Holcim, ktorý je určený na "zelené" projekty.

Popri schválenom rozvojovom pláne ešte 11 miliónov eur preinvestuje Holcim v tomto roku. Zhruba tretinu už použil v súvislosti so zvýšením spoľahlivosti výroby cementu. Zvyšných približne sedem miliónov eur hodlá vynaložiť do konca roku na zvýšenie efektivity výroby.

Nové investičné zámery nadväzujú na modernizáciu linky na výrobu šedého cementu, ktorú firma urobila v rokoch 2003 až 2005 za vyše 80 miliónov eur. Po nej sa cementáreň na Slovensku stala v skupine Holcim špičkou v zhodnocovaní odpadov. Zužitkuje ich na alternatívne palivá, šetrí tak uhlie ako prírodný zdroj a znižuje emisie CO2.

Pri energetickom zhodnocovaní odpadov však vznikajú tzv. odprašky, ktoré obsahujú chlór a práve do nového spôsobu ich využitia idú v Rohožníku investovať. Vyvinuli tu technológiu Redudust, ktorá "vyčistí" odprašky od chlóru. Po ich zmiešaní s vodou totiž prebehne chemická reakcia, voda sa oddelí a jej kryštalizáciou vznikne technická soľ. Takýto postup je prvý svojho druhu na svete a Holcim Slovensko požiadal o jeho patentovanie. Súvisí s ním aj ďalšia investícia. Teplo, potrebné na odparenie vody plánujú v Rohožníku získať z nadbytočného tepla odpadových plynov, ktoré chcú využiť aj na výrobu elektrickej energie.

„Potenciálne by sme mohli pokryť okolo pätnásť percent ročnej energetickej spotreby cementárne,“ hovorí Alan Šišinački, predseda predstavenstva Holcim Slovensko. Dodáva, že ekonomický význam je zrejmý v situácii, keď elektrická energia na Slovensku patrí k najdrahším v Európskej únii. Vzhľadom na celosvetový trend rastu podielu alternatívnych palív pri výrobe cementu predpokladá, že technológia vyvinutá na Slovensku nájde uplatnenie aj v ďalších cementárňach skupiny Holcim, ktorá pôsobí vo viac ako 70 krajinách sveta.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch