Protimonopolný úrad SR schválil koncentráciu Holcimu s cementárňou Východoslovenské stavebné hmoty (VSH) v Turni nad Bodvou. No viaže ho na splnenie podmienok, ktoré zabezpečia, že koncentrácia nevytvorí alebo neposilní dominantné postavenie Holcimu na slovenskom trhu. Ide o predaj terminálu, ktorý postavil Holcim (Slovensko) vo Vlkanovej, po zastavení výroby šedého cementu v Banskej Bystrici.

Predaj terminálu navrhol Holcim a Protimonopolný úrad zistil, že koncentrácia nevytvorí významné prekážky efektívnej hospodárskej súťaže, ak ho Holcim predá nezávislému nadobúdateľovi, ktorý nie je prepojený s účastníkmi koncentrácie ani s ich ekonomickými skupinami. Podľa úradu je však nevyhnutné, aby nadobúdateľ mal skúsenosti, stimuly a možnosti udržiavať a rozvíjať podnikanie s cementom a bol schopný vyvinúť efektívny konkurenčný tlak na Holcim po koncentrácii.

Nový terminál za viac ako jeden milión eur sprevádzkoval Holcim (Slovensko) v septembri 2006, ročná kapacita na voľne ložený cement v sezóne bola 70-tisíc ton, na balený do 30-tisíc ton. Bolo to len o čosi menej než výroba v roku 2005, keď odstavil cementáreň v Banskej Bystrici a pokračoval už iba v Rohožníku.

Na Slovensku vlastní cementárska skupina Holcim prostredníctvom nemeckej dcéry Holcim Auslandbeteiligungs bezmála 98-percentný podiel v spoločnosti Holcim (Slovensko), ktorá vyrába cement v Rohožníku a patrí aj k popredným producentom betónu a kameniva. Koncern s celosvetovou pôsobnosťou, ktorý sídli vo Švajčiarsku sa stal majoritným akcionárom rohožníckej cementárne v roku 1996 a v tom čase na slovenskom trhu spolu s rakúskym holdingom Schmid Industrie vstúpil aj do výroby omietok. Pred koncom tisícročia kúpil aj banskobystrickú Stredoslovenskú cementáreň.

Vo VSH doteraz vlastnila tá istá nemecká dcéra Holcimu 49-percentný podiel, zvyšok držal nemecký podnikateľ českého pôvodu Jiří Muška, ktorý časť podielu Holcimu predáva, cez rakúsky CTR Holding. Skupina CTR na Slovensku rozvíja developerské aktivity a ťaží zeolit, v nehnuteľnostiach a v preprave podniká tiež v Česku. Pod cementáreň v Turni patrí aj sieť betonární a štrkovní, začiatkom tohto roka prevzala ešte sesterskú dopravnú spoločnosť VSH Trans. Akcionári v Rohožníku i v Turni výrazne investovali do modernizácie technológií, ktorá so sebou priniesla aj zvýšenie kapacít a pokles emisií CO2.

Foto na titulke - Maňo Štrauch