Nová, 3-stupňová plavebná komora má na dĺžku viac ako 400 metrov a šírku 55 metrov – zmestia sa do nej aj tie najväčšie prepravné lode.
Zdroj: Shutterstock
Nová, 3-stupňová plavebná komora má na dĺžku viac ako 400 metrov a šírku 55 metrov – zmestia sa do nej aj tie najväčšie prepravné lode.

2. Panamský a Suezský prieplav

Panamský prieplav je umelý vodný kanál, ktorý spája Atlantický oceán s Tichým oceánom. Otvorili ho v roku 1914 po rokoch stavebných prác, ktoré realizovali Spojené štáty. Prieplav je dlhý približne 82 kilometrov a jeho systém zdvíhacích komôr umožňuje lodiam prekonávať výškový rozdiel medzi oceánmi a jazerami, ktorých vodné plochy využíva. Panamský prieplav výrazne skrátil námorné trasy medzi východným a západným pobrežím Severnej Ameriky a aj medzi Európou a Áziou, čím znížil čas a náklady na prepravu tovaru. Je považovaný za jeden z technických divov sveta.

Aj Suezský prieplav je umelý kanál, ktorý spája Stredozemné more s Červeným morom, čím umožňuje priamu námornú trasu medzi Európou a Áziou. Prieplav otvorili v roku 1869, dlhý je približne 193 kilometrov a vedie od Port Saidu na severnom pobreží Egypta až po Suez na juhu. Suezský prieplav výrazne skrátil námorné trasy medzi  oboma svetadielmi, čo podporilo medzinárodný obchod a námornú dopravu. Je strategicky a ekonomicky významný pre Egypt, ktorý z jeho prevádzky získava značné príjmy. Oba prieplavy už dlhý čas zohrávajú kľúčovú úlohu v globálnom obchode, svetovom hospodárskom rozvoji a geopolitike.