Noví vlastníci bývalej Slovakofarmy z česko-slovenskej investičnej skupiny Wood & Company, ktorí jej dali nový názov Saneca Pharmaceuticals, však ukazujú, že to myslia vážne nielen s jej udržaním nad vodou, ale ju dokonca rozširujú do cudziny. V utorok ráno finančníci k Sanece prikúpili aj írsku farmaceutickú firmu Suir Pharma so sídlom v meste Clonmel, ktoré leží necelých 150 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Írska Dublin.

Sesterskou fabrikou v cudzine, a ešte k tomu v západnej Európe sa môže pochváliť len málo tuzemských podnikov v lokálnych rukách. Navyše, írska farmácia počas inovatívneho ťahu celej krajiny z posledných zopár desaťročí má vo svete pomerne známe meno.

Česko-slovenskí finančníci Suir kupujú od iného finančného investora – nemeckého investičného fondu Mutares. Ten sa v írskom výrobcovi liekov zohrial len tri roky po tom, čo prehodnotil svoje pôvodne smelšie plány vo farmácii a radšej sa zameral na iné oblasti.

Nové írske tromfy

Suir so svojimi ročnými tržbami na úrovni 22 miliónov eur a dvoma stovkami zamestnancov je síce iba na jednej tretine výkonnosti hlohoveckej Sanecy. No do nového slovensko-írskeho tandemu prináša dve zásadné novinky.

Suir podobne ako Saneca je iba výrobcom generických liekov, teda kópií liekov, ktorým už vypršala ochranná lehota na originalitu. No Suir na rozdiel od Sanecy vyrába aj antibiotiká.

„Hľadali sme firmu, ktorá rozšíri naše portfólio o úplne nové rady liekov. Suir so svojimi antibiotikami nám to prináša,“ hovorí jeden zo spolumajiteľov Wood & Company Ľubomír Šoltýs. Antibiotiká tvoria až vyše polovicu výroby Suir. Ostatná výroba je porovnateľnejšia s produkciou Sanecy.

Ďalšou devízou novej akvizície sú aj úplne nové trhy. Saneca svoje lieky vyrába hlavne pre stredoeurópske krajiny a Rusko, v menšej miere aj pre západnú Európu. Suir má viacerých zákazníkov aj zo Severnej Ameriky.

„Odkedy máme Sanecu, snažili sme sa dostať aj k nejakým kontraktom v Amerike, no nešlo to. Teraz nás Suir dostáva aj na tieto lukratívne trhy,“ pokračuje Ľ. Šoltýs s tým, že s podobnou stratégiou, ako bola pri Suir – teda získať nové trhy i nové druhy liekov - jeho skupina pracuje aj na ďalších akvizíciách farmaceutických firiem.

Záchrana popri raste

Sám ale priznáva, že popri akvizičnom raste farmaceutická divízia Wood & Company musí pracovať aj na zabezpečení svojej dlhodobejšej budúcnosti. Saneca dodnes žije hlavne z dočasných kontraktov od Sanofi, ktoré jej ale garantujú prácu len do záveru roku 2017.

Vo svete farmácie platí, že keď už niekto predáva fabriku bez liekov, musí jej dať aspoň pár rokov na nájdenie novej budúcnosti. Tak aj Saneca dostala od Sanofi päť rokov na nájdenie iných partnerov, ktorí si u nej dajú vyrábať svoje lieky. A rovnako sa Saneca bude snažiť presvedčiť aj Sanofi, aby si dalo svoje lieky v Hlohovci ďalej vyrábať aj po vypršaní pevných dohôd z kúpnych zmluv. „Hľadanie nových kontraktov u koncernov s vlastnými liekmi je mimoriadne náročne no my veríme, že to zvládneme,“ hovorí Ľ. Šoltýs.

Aj v tomto snažení môžu Sanece opäť pomôcť aj skúsenosti novej írskej sestry. Suir si obdobným procesom hľadania novej náplne po odchode strategického vlastníka prešiel rovnako len pred pár rokmi. Predchádzajúci majitelia z nemeckého fondu Mutares totiž Suir tiež kupovali od farmaceutickej skupiny – nemeckého zoskupenia Stada bez akýchkoľvek vlastných liekov.

Stada dala Suir obdobné prechodné kontrakty ako Sanofi Sanece. Práve v tejto dobe Suiru garancie od Stada definitívne padajú. No firma ide ďalej.