Do USA začnú hlohoveckí farmaceuti vyvážať jeden zo svojich kľúčových produktov, ktorým sú opiáty extrahované z maku.

Konkrétne sa Saneca na americký trh dostáva cez novú obchodnú spoluprácu s tamojšou americkou farmaceutickou firmou Albany Molecur Research Inc. (AMRI). Saneca jej bude dodávať svoje opiátové medziprodukty s tým, že americký partner z nich vo svojich prevádzkach po odobrení tamojších úradov začne produkovať aktívne farmaceutické ingrediencie na generické lieky voči bolesti na báze morfínu.

Slovenskej firme táto spolupráca neprináša iba nové obchodné kontrakty, ale bude zdieľať aj všetky výsledky výskumu, ktorý bude s jej medziproduktami prebiehať v prevádzkach amerického AMRI.

„Kľúčom k úspechu nášho spojenia s AMRI je jej schopnosť implementovať rôznorodé spektrum technických procesov vo svojich priestoroch v USA. Toto nám poskytne schopnosť vyrábať a predávať opiáty na trhu v USA v súlade so zásadami tamojšej správnej výrobnej praxe,” hovorí generálny riaditeľ Sanecy Anthony Sheehan.

Američania si Sanecu vybrali pre jej dlhodobé skúsenosti s výrobou morfínu. Firma ho z makovej slamy začala extrahovať už v roku 1943. Počas nasledujúceho, viac než 70-ročného, rozvoja sa v Hlohovci vyrábalo viac než 30 rôznych druhov týchto opiátov.

Nové vývozné kontrakty do USA sú súčasťou stabilizácie hlohoveckej farmaceutickej firmy po tom, čo ju len pred pár rokmi prevzali noví majitelia z investičnej česko-slovenskej skupiny Wood&Company. Tí podnik prevzali od francúzskeho Sanofi bez akýchkoľvek vlastných receptov, a tak je pre Sanecu výroba na objednávku pre iných farmaceutov kľúčová.

Spolupráca s AMRI nasleduje len krátko po tom čo sa Sanece podarilo posilniť o írsku Suir. Vlastníci Sanecy írskeho výrobcu liekov kúpili len v lete. Sanecu Íri posilnili hlavne o svoje antibiotiká. Tie samotná Saneca nevyrába.