O víťazoch v oboch kategóriách môžete rozhodnúť aj vy – čitatelia TRENDU a Trend.sk. Víťazov ankety Manažér roka a Investor roka vyhlási TREND spolu s víťazmi ďalších výročných cien TREND TOP (poisťovňa, banka, firma, podnikateľka) dňa 22. novembra 2022. Odovzdať svoj hlas môže iba prihlásený užívateľ. 

Hlasovať môžete od 14. októbra do 31. októbra na tejto webovej stránke.

Manažér roka 2022 – nominácie

Podiel hlasov čitateľov na celkovom výsledku bude 25 percent. Rovnakú váhu hlasov majú aj osobnosti slovenského biznisu, ktoré sú registrované v TREND barometri, redakcia TRENDU a partner kategórie Manažér roka spoločnosť Havel & Partners.

Peter Huljak, výkonný riaditeľ, Medeko Cast

Rodinná zlievarenská spoločnosť Medeko Cast z Považskej Bystrice v minulom roku opäť dokázala zužitkovať svoje skúsenosti a potvrdiť pozíciu na európskom trhu. Firma dosiahla rekordné tržby a aj jej čistý zisk bol druhý najvyšší v histórii.

Medeko Cast plánuje ďalšie investície, ktoré mu umožnia zvýšiť kapacity výroby. Za výsledkami stojí v rodinnej firme dvojica výkonných riaditeľov – dcéra zakladateľa spoločnosti Kristína Lang a dlhoročný manažér firmy Peter Huljak.

Peter Huljak
Zdroj: Archív P. Huljaka
Peter Huljak

Uršula Kráľová, Chief People Officer, Bloomreach

Uplynulé dva roky bola naplno zamestnaná procesmi, ktoré súviseli s integráciou spoločnosti Exponea pod Bloomreach. Americká firma kúpila slovenskú technologickú spoločnosť začiatkom vlaňajška.

Je jediná zo slovenského tímu, koho si Američania ponechali v najvyššej exekutíve. Vlani musela zvládnuť prudký rast firmy, ktorá sa aj vďaka investícii od Goldman Sachs vyšvihla z päťsto na takmer tisícku zamestnancov. Chief People Officerka Bloomreachu Uršula Kráľová.

Na snímke Uršula Kráľová, Bloomreach/Exponea, chief people officer
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke Uršula Kráľová, Bloomreach/Exponea, chief people officer

Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka, Profesia

V spoločnosti Profesia pracuje Ivana Molnárová už dvadsaťdva rokov, z toho dvanásť rokov je jej výkonnou riaditeľkou. Za ten čas sa jej podarilo dostať firmu do mnohých významných expertných panelov a ona sama sa stala hodnotovou líderkou slovenského biznisu.

Minulý rok bol pre Profesiu prelomový, dosiahla najvyššie tržby aj najvyšší čistý zisk v histórii. Tento rok by ich mala prekonať. Aktuálne štartuje šéfka firmy veľký CSR projekt zameraný na integráciu ľudí s neurodiverznými poruchami na pracovný trh a okrem toho riadi proces transformácie Profesie, v rámci ktorého integruje niektoré činnosti s jej českou sestrou.

Na snímke CEO spoločnosti Profesia, Ivana Molnárová
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke CEO spoločnosti Profesia, Ivana Molnárová

Peter Olajoš, generálny riaditeľ, Bratislavská vodárenská spoločnosť

Najväčšia vodárenská spoločnosť na Slovensku bola dlho tŕňom v oku akcionárov aj zákazníkov. Firma poznačená  politickými vplyvmi aj toxickým vzťahom s dcérou (Infra Services) však pred dvoma rokmi začala písať novú kapitolu svojho pôsobenia.

V transparentnom výbere riaditeľa BVS uspel právnik s talónom skúseností z nadnárodných korporácií. Peter Olajoš firmu úspešne ozdravil a teraz má ambíciu posunúť vpred celé odvetvie.

Na snímke predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Peter Olajoš
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Peter Olajoš

Michal Špaňár, generálny riaditeľ, Union poisťovňa

Spoločnosť Union nedávno prevzala aktíva dvoch poisťovní s cieľom ďalej rásť. Pod „hlavičkami“ Union poisťovňa a Union zdravotná poisťovňa podniká na trhoch komerčného aj zdravotného poistenia, čo prináša množstvo výziev.

Michal Špaňár, generálny riaditeľ Unionu, stojí na čele spoločností, ktoré podnikajú na veľmi regulovaných trhoch. Podnikanie v rámci zdravotného poistenia navyše výrazne ovplyvňuje silná prítomnosť štátu.

Na snímke predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Union Poisťovne a Union zdravotnej poisťovne Michal Špaňár
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Union Poisťovne a Union zdravotnej poisťovne Michal Špaňár

Investor roka 2022 – nominácie

Podiel hlasov čitateľov na celkovom výsledku bude 25 percent. Rovnakú váhu hlasov majú aj osobnosti slovenského biznisu, ktoré sú registrované v TREND barometri, redakcia TRENDU a partner kategórie Investor roka spoločnosť PwC.

Billa

Obchodný reťazec Billa vynakladal na Slovensku dlhodobo na investície ročne zhruba 30 miliónov eur. Tento rok túto sumu prekročil dokonca takmer trojnásobne. Štyridsaťmiliónová investícia do nového logistického centra v Seredi zvýši skladovacie kapacity spoločnosti o 75 percent.

Billa realizuje každý rok investície aj do otvárania nových predajní a do modernizácie starších prevádzok. Za sedem rokov otvorila celkovo 49 nových predajní, čo vychádza na sedem ročne. Ich celkový počet dosiahol v tomto roku 156.

Na snímke Tomáš Staňo, CFO spoločnosti BILLA Slovensko, v novom centrálnom sklade spoločnosti v logistickom parku Sereď-Juh
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke Tomáš Staňo, CFO spoločnosti BILLA Slovensko, v novom centrálnom sklade spoločnosti v logistickom parku Sereď-Juh

Schaeffler Kysuce

Kysucká fabrika nemeckého výrobcu valivých ložísk pre automobilový priemysel dosiahla vlani rekordné tržby aj zisk. Nemci v podniku na severe Slovenska v ostatných dvoch rokoch preinvestovali viac ako 33,5 milióna eur, respektíve 42,5 milióna eur.

Investície čoraz viac súvisia s elektromobilitou, keďže Schaeffler Kysuce získal viacero dôležitých projektov spojených s výrobou a vývojom produktov pre novú formu elektrickej dopravy. Závod v Kysuckom Novom Meste začal už v priebehu roka 2020 vyrábať elektrické osi pre vozidlo s elektrickým pohonom a vlani dokončoval nábeh výroby ďalšieho produktu.

K ďalšiemu rastu by mohol tunajším fabrikám Schaeffler Kysuce a Schaffler Skalica pomôcť najmä výskum a vývoj, na ktorý sa obe začali zameriavať.

Milan Jurky, riaditeľ spoločnosti Schaeffler Kysuce
Zdroj: Schaeffler Slovensko
Milan Jurky, riaditeľ spoločnosti Schaeffler Kysuce

Slovnaft

Dlhé roky pred embargom na ruské energie a rekordnými cenami palív sa Slovnaft rozhodol rozšíriť možnosti skladovania ropy. Stihol to práve včas, vývoj na trhu mu dal za pravdu. Pred niekoľkými rokmi začal budovať novú nádrž na ropu. Už vtedy bolo jej účelom, že sa v nej bude skladovať iná ako ruská ropa, ktorá sa nachádza v ostatných nádržiach. Do hry vstupuje iracká či azerbajdžanská ropa.

K stavbe nádrže za 24 miliónov eur boli pridružené ďalšie tri podprojekty za jedenásť miliónov eur. Išlo o zväčšenie objemu prečerpávajúcej stanice znečistených odpadových vôd, rekonštrukciu stabilných hasiacich zariadení a výstavbu novej čerpacej stanice ropy.

Na snímke Investment Projects Director v spoločnosti SLOVNAFT Klement Fekete stojí pred novou nádržou na skladovanie ropy N-2804.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke Investment Projects Director v spoločnosti SLOVNAFT Klement Fekete stojí pred novou nádržou na skladovanie ropy N-2804.

Tatranská mliekareň

Tatranská mliekareň z Kežmarku eviduje už päť rokov po sebe rast tržieb, tie vlaňajšie dosiahli takmer 91 miliónov eur. Rast dopytu po produktoch firmy, ako aj snaha o posilnenie postavenia na trhu a rast exportu boli dôvody, prečo v uplynulých rokoch výrazne investovala do svojho rozvoja.

Počas pandémie si postavila v Kežmarku novú syráreň na výrobu syra s modrou plesňou za 15 miliónov eur. Investície do plesňových syrov sú vysoké a ich výroba je náročná na hygienu. Za novú syráreň, ktorú uviedla do ostrej prevádzky vlani, je Tatranská mliekareň nominovaná na cenu TREND Investor roka 2022. Investičné aktivity firmy nepoľavia ani v budúcnosti.

Spoločnosť je tretím najväčším producentom mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku.

Na snímke Ľubomír Valčuha, generálny riaditeľ
Tatranskej mliekarne, pózuje v novej syrárni nominovanej na ocenenie týždenníka Trend v kategórií Investor roka.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke Ľubomír Valčuha, generálny riaditeľ Tatranskej mliekarne, pózuje v novej syrárni nominovanej na ocenenie týždenníka Trend v kategórií Investor roka.

Volkswagen Slovakia

Pod strechami najväčšieho slovenského automobilového závodu je čulý stavebný ruch. Prebieha modernizácia zariadení, ktorá je súčasťou avizovaného investičného kola nemeckého koncernu. Ten by mal v bratislavskej fabrike do roku 2025 preinvestovať prinajmenšom 500 miliónov a celkovo v tejto dekáde až miliardu eur.

V rebríčku najväčších investorov týždenníka TREND sa spoločnosť Volkswagen Slovakia v roku 2021 umiestnila práve vďaka týmto začínajúcim investíciám v prvej desiatke. Medziročne preinvestovala o tridsať percent viac a prekročila hranicu sto miliónov eur.
Hoci ide len o úvodné investície, jej cieľom je v ďalších rokoch výrazne zmodernizovať a rozšíriť tunajšie výrobné možnosti.

Oliver Grünberg, predseda predstavenstva, Volkswagen Slovakia
Zdroj: Maňo Štrauch
Oliver Grünberg, predseda predstavenstva, Volkswagen Slovakia

Ďalšie dôležité správy

TREND Podnikateľka roka 2022
Neprehliadnite

Hlasujte v ankete za TREND Podnikateľku roka. Toto je päť nominovaných žien slovenského biznisu