Keď pred troma rokmi spoločnosť Helske, s koreňmi vo Veľkej Británii, ohlasovala výstavbu výrobných hál pri Levoči s potenciálom zamestnávať viac ako dve stovky ľudí, vtedajší primátor tohto historického mesta Milan Majerský (dnes už prešovský župan a predseda KDH) nebol proti a podpísal s ňou investičnú a nájomnú zmluvu. Tento región Slovenska je známy vysokou nezamestnanosťou. Firma navyše spolupracovala s Technickou univerzitou v Košiciach, takže ich výroba sadrokartónové dosky s nanotechnológiou sa zdali ako dobrý biznis plán.

Haly už vyrábajú

Odvtedy sa na stavbe pohli veci dopredu. V októbri firma naozaj spustila výrobu inovatívnych sadrokartónov s nanotechnológiou. „Výroba beží a v aktuálnej kapacite dokážeme vyrobiť 3,7 miliónov metrov štvorcových dosiek ročne, potvrdzuje hovorca Helske Jozef Verbovský. Podľa neho koronakríza oddialila inštaláciu výrobnej linky, lebo turecký dodávateľ musel stiahnuť svojich pracovníkov zo Slovenska.

Dnes firma zamestnáva na Slovensku asi 120 ľudí ľudí, z toho asi 30 bude vo výrobe, čo je menej ako sľubovala v minulosti (vyše 200), ale v ére koronakrízy je to pochopiteľné. J. Verbovský tiež dodáva, že firma sa sústredila najmä na plne automatizovanú technológiu, ktorá nevyžaduje také veľké množstvo výrobných operátorov.

Kvôli posunutiu inštalácie linky sa posunul aj plánovaný nábeh na viaczmenovú prevádzku, ktorú spoločnosť pripravuje spustiť v budúcom roku. V súčasnosti beží nábor a zaškoľovanie zamestnancov. Na webe firma naozaj inzeruje viaceré pracovné pozície.

Skolaudované sú zatiaľ len dve výrobné haly. Nie je dokončená administratívna budova, ktorá mala už byť podľa plánov tiež skolaudovaná.

„Stavebné povolenie je platné, nie sú nám známe skutočnosti prečo nie sú haly dokončené,“ informuje Miroslav Vilkovský,súčasný primátor Levoče (nezávislý, v minulosti kandidoval aj za Smer-SD a SNS). Podľa neho počet zamestnancov v tejto firme je premenlivý s vysokou fluktuáciou.

Firma však nežiadala o štátnu pomoc zameranú na vytvorenie pracovných miest.

Vysvetľuje to tým, že potrebuje prísun flexibilných finančných zdrojov, čo súčasné podmienky štátneho systému pomoci firmám neponúkajú. Nevylučuje, že sa v budúcnosti o pomoc štátu bude uchádzať.

Neprehliadnite

Firma z Levoče predáva lákavé dlhopisy. Je stratová a robí čudné prevody

Druhá noha: domovy dôchodcov

Helske tiež na jeseň začala masívne inzerovať v slovenských médiách, že otvorila v Nemecku už sedem denných centier pre seniorov. V budúcom roku plánuje ich počet zdvojnásobiť. Firma tvrdí, že tieto centrá stavajú najmä za financie získané z dlhopisov, ale aj z bankových úverov na Slovensku aj v Nemecku a s vlastným či equity kapitálom. Keď sa TREND pýtal na konkrétne banky hovorca už bol vyhýbavejší.

„Vzhľadom na aktuálne prebiehajúcim rokovaniam s bankovými inštitúciami, nebudeme do ich uzavretia poskytovať detailné informácie,“ dodal J. Verbovský.

Nemecký trh je podľa neho mimoriadne náročný na pomer ceny a kvality. Vyžaduje si preto od začiatku vyššie vstupné investície. Tie sú podľa neho bezpečné, keďže služby pre seniorov sú v Nemecku hradené takmer v plnej miere štátnym zdravotným systémom. Na trhu je bežné, že kapitálovo náročné projekty sa v prvej fáze financujú cez dlhopisy, pretože banky sú pri tom opatrnejšie, keďže je tam zvýšene riziko.

Na webe nemeckej firmy Helske People Care sú však nakreslené aj oveľa ambicióznejšie projekty veľkých domovov dôchodcov v Nemecku ako len denné stacionáre. Tie by sa mali stavať v budúcnosti, hoci jeden z nich v Bad Harzburgu sa podľa webu firmy už stavať začal v apríli 2019. Na otázku či stacionáre v Nemecku poskytujú len dennú starostlivosť alebo sú aj pobytové Helske odpovedala opäť vyhýbavo.

„V rámci centier mobilných ošetrovateľských služieb pre seniorov, ponúkame pre svojich klientov dennú a intenzívnu starostlivosť,“ informoval J. Verbovský.

Helske, stacionáre pre dôchodcov
Zdroj: Helske
Helske, stacionáre pre dôchodcov

Financovanie na dlh

Práve získavanie financií firmou Helske vyvoláva mierne obavy medzi ľuďmi, s ktorými TREND ich aktivity konzultoval. Na začiatku tohto roka si český denník E15.cz si všimol, že táto firma je veľmi ambiciózna v získavaní cudzích zdrojov cez dlhopisy. Česká dcérska Helske Sustained plánovala vydávať dlhopisy až za 1,5 miliardy českých korún (56 miliónov eur). Zrejme aj kvôli koronakríze sa napokon emitovali dlhopisy podľa registra prospektov Českej národnej banky len v dvoch emisiách za 13 miliónov českých korún (necelého pol milióna eur) na dobu päť rokov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa