IT hrozby sú dnes nielen čoraz častejšie, ale aj sofistikovanejšie. Firmy môžu pripraviť o peniaze, dobrú povesť, o zákazníkov aj obchodných partnerov. Mnohé spoločnosti sa domnievajú, že im žiadna strata ani zneužitie dát nehrozia. Názor zmenia, až keď sa presvedčia na vlastnej koži. Vtedy je už, žiaľ, zväčša neskoro. „To, že túto oblasť podceňujeme, sa nám môže raz vypomstiť,“ upozorňuje Ján Vajda, vedúci tímu zákazníckych IT systémov v spoločnosti Slovanet. „Každý máme niečo, na čom nám záleží. Doba je digitálna, takže nezanedbateľná časť z toho sú jednotky a nuly. Podstatou IT bezpečnosti je zálohovať a nedôverovať,“ pokračuje.
Nekonečný príbeh
Pred kyberútokmi sa môžeme chrániť, bojovať proti nim, no úplne ich eliminovať a poraziť, to zrejme nejde. „Kybervojna sa delí na malé bitky. Keď sa jedna skončí, príde ďalšia. Nezriedka iný protivník, kaliber, útočná sila, iný spôsob,“ opisuje J. Vajda. Podľa odborníka zo Slovanetu je dôležité vždy robiť veci s rozumom. „Ak človek veciam nerozumie, nech sa poradí s niekým skúsenejším, komu dôveruje. Nik z nás predsa nevie všetko. Pýtajte sa, vysvetľujte svoje potreby, dajte si poradiť,“ dodáva. Univerzálne riešenia podľa neho uspokoja len čiastočne. „Zodpovední ľudia by mali zvažovať viaceré faktory,“ spresňuje. „Najčastejšie ide o phishing a ransomvér. Dosah je veľký, finančné straty aj extrémne,“ hodnotí najväčšie IT hrozby súčasnosti na základe skúseností firmy so zákazníkmi IT odborník zo Slovanetu. Útoky sú podľa neho často automatizované. Útočníci sa nezameriavajú na konkrétny cieľ. „Skúšajú, kde nájdu chybu a či sa im ju podarí zneužiť,“ vysvetľuje.
IT odborníci sa postarajú
Otázka IT bezpečnosti pre firmy už dávno nie je otázkou veľkých investícií. Komplexné bezpečnostné riešenia na špičkovej úrovni sú pre ne bežne dostupné bez veľkých starostí s počiatočným obstaraním či následnou správou a aktualizáciou. O konfiguráciu a „údržbu“ sa starajú IT špecialisti, ktorí kyberbezpečnosti dobre rozumejú. Ak firma používa riešenie, ktoré jej odborníci ušili na mieru, nič jej nebráni v tom, aby sa naplno venovala svojim obchodným či ďalším aktivitám. Navyše okrem primárnej funkcie, ktorou je zabezpečenie siete, to správne IT riešenie prináša firme nielen bezpečnosť pre dáta a citlivé informácie, ale aj ďalšie benefity. Napríklad v kombinácii s filtrovaním internetovej komunikácie či so sprístupnením iba takého obsahu, ktorý bezprostredne súvisí s prácou či chodom firmy, dokáže zabezpečiť aj vyššiu produktivitu práce vo firme.
Slovenská kvalita
Aj na slovenskom trhu sú komplexné integrované riešenia ochrany pred všetkými druhmi kybernetických hrozieb. V ponuke sú nadštandardné a plne outsourcované bezpečnostné služby. Špičkové riešenia prispôsobené priamo potrebám klienta sú dostupné za rozumné ceny a nevyžadujú žiadne investície do technológií či kvalifikovaných IT odborníkov. Dnes však investície napriek všetkým upozorneniam mnohé firmy iba zvažujú. Na margo toho, koľko sú firmy ochotné investovať do svojho zabezpečenia, J. Vajda tvrdí, že každý to vidí inak. „Inak malý živnostník, inak korporácia. Všetko by sa však malo odvíjať od toho, aké cenné sú pre vás vaše dáta, akú stratu ste ochotný akceptovať a kedy je to pre vás už neprijateľné,“ vysvetľuje. IT bezpečnosť naberá na vážnosti o to viac, že nežijeme len v digitálnej dobe, ale aj v čase sprísnených pravidiel o GDPR.
Chladná hlava, veci pod kontrolou
Cieľom IT útoku môže byť každá firma, či už malá, alebo veľká. Pre kyberútočníkov sú zaujímavé všetky. Okrem firiem by si však mali pozor dávať aj domácnosti. „V konečnom dôsledku môže byť rovnakou obeťou veľká firma s nedostatočným zabezpečením ako váš osobný notebook s fotkami a prístupom do internetbankingu,“ upozorňuje J. Vajda. „Aj ľudia, ktorí tvrdia, že nič cenné nemajú, v prípade problému zistia, že sú súbory či dáta, ktoré pre nich majú hodnotu a o ktoré nechcú prísť. Lenže vtedy už často býva neskoro,“ konštatuje. Ak však firma napriek všetkým varovaniam nemyslí na ochranu dát a dôjde k prelomeniu bezpečnosti, treba sa v istom ohľade zmieriť s tým, že všetky dáta sú potenciálne verejné. A to bez ohľadu na to, aké boli citlivé, súkromné a dôležité pre biznis. „Treba akceptovať, že dáta už nemáte pod kontrolou, že ich môže použiť alebo dokonca zneužiť niekto iný,“ radí J. Vajda.
Nie je nehoda ako nehoda
Prelomenie bezpečnosti pritom prirovnáva k autonehode. „Nie každá havária sa končí nepojazdným autom. Niekde si len ohnete plech, niekde poškriabete lak, niekedy z toho vyjdete len zázrakom živý a auto je vhodné do šrotu. Podobne je to s kyberincidentmi,“ dodáva. Starostlivosť o dátové siete zas prirovnáva k záležitostiam bežného života, v ktorom každý máme právo na súkromie,no musíme sa oň patrične pričiniť. „Tak ako zamykáme dvere pri odchode z domu a často, aj keď sme doma, tak ako nenechávame peňaženku a doklady voľne bez kontroly na lavičke v parku, takisto sa musíme starať o dátové siete,“ motivuje špičkový IT odborník zo spoločnosti Slovanet, ktorá má skúsenosti s návrhom a so správou komplexných IT riešení pre firmy aj domácnosti. Ochrániť dáta a tým firmu, vzťahy s partnermi a klientmi je možné. Dôležité je brať veci zodpovedne a zveriť bezpečnosť do rúk tým, ktorým dôverujeme. Ak si nevieme poradiť sami, vždy je tu možnosť osloviť špecialistov, ktorí veci vyriešia za nás.
Články označené logom TREND WE KNOW HOW sú pripravené v spolupráci s komerčnými partnermi. Redakcia nie je ich autorom, napriek tomu môžu byť pre čitateľa prínosné