Kontroverzný finančník českého pôvodu Viktor Kožený podľa obhajoby nemá nič spoločného s 22 miliónmi dolárov (17,3 miliónov eur) z predaja luxusnej horskej chaty v Aspene v štáte Colorado, ktorej sa u newyorského súdu domáha Harvardský priemyselný holding (HPH).
Vyplýva to z informácií, ktoré súdu predložili obhájcovia bývalého majiteľa chaty, ktorým je prostredníctvom spoločnosti Landlocked Shipping Company Koženého matka Jitka Chvatíková. HPH ale vo svojom návrhu k newyorskému súdu označuje také tvrdenie za podvodné.
Obhajoba v každom prípade uvádza, že chata i prostriedky z jej predaja boli vždy výhradne jej majetkom. Koženého matka si chatu údajne kúpila v roku 1997 za 19,75 milióna dolárov. V roku 2005 nehnuteľnosť našla nového kupca za 22 miliónov dolárov, ktoré potom nechala zadržať americká justícia kvôli podozreniu, že sa finančník dopustil podvodu a korupcie pri pokuse o privatizáciu ropy v Azerbajdžane.
Američania tento rok na konci marca definitívne neuspeli so žiadosťou o vydanie Koženého z Bahám. Okrem iného to znamenalo, že by tamojší súd musel uvoľniť zadržané peniaze. Spojené štáty preto informovali české úrady, že môžu na peniaze vzniesť nárok. Prostriedkov sa potom začal domáhať likvidátor Harvardského priemyslového holdingu Zdeněk Častorál zastupujúci poškodených akcionárov Koženého privatizačných fondov.
Newyorský súd potom vydal začiatkom júna dočasný zákaz, ktorý znemožňuje s peniazmi disponovať. Súdne konanie v prípade by sa malo uskutočniť koncom septembra.
Kožený na Bahamách žije od roku 1995. Jeho prípadom se zaoberajú i české súdy. Pražský mestský súd nad ním v roku 2010 vyniesol neprávoplatný rozsudok. Spolu se svojím kolegom Borisem Vostrým podľa neho Kožený v rokoch 1995 a 1996 prevádzal majetok z Harvardských investičných fondov a Sklo Unionu Teplice a poškodili HPH, ktorý následne skončil v likvidácii. Spôsobili tým údajne škodu 16 miliárd českých korún (651 mil. eur).
Foto na titulke - SITA/AP