Predminulý rok prišla do UMC colná kontrola, aby preverila colné doklady za roky 2004 a 2005. Po roku nechala protokol, v ktorom oznamuje, že vyrubila UMC dodatočný colný dlh vyše milión eur. Trenčianski colníci podľa colných dokladov usúdili, že firma na Slovensko vlastne dováža rozmontované televízory a nie komponenty na ich výrobu. Na komponenty je clo od nula po šesť percent. Na hotové televízory štrnásť. Vysvetľovať slovenským colníkom pravidlá Colného kódexu Európskych spoločenstiev museli prísť aj experti z Veľkej Británie. Ešte minulé leto colníci uznali, že vo viacerých veciach pochybili a z celého dlhu milióna eur zostalo 50 tisíc.

Koncom tohto júna, po tom, ako sa o postup colníkov začala zaujímať aj prokuratúra, vydalo Colné riaditeľstvo Slovenskej republiky konečné rozhodnutie. Námestník jeho generálneho riaditeľa Jozef Turčák hovorí, že rozhodnutie po tak dlhej dobe nesúvisí s prokurátorom. „Išlo o taký komplexný problém, že to muselo naše právne oddelenie dlho skúmať,“ hovorí. Rozhodnutie riaditeľstva ruší rozhodnutie trenčianskeho Colného úradu „pre jeho nezákonnosť“ a tak colný dlh UMC je nula.

Na celý prípad sa možno prídu pozrieť aj bruselskí kontrolóri. Trenčianski colníci totiž časť spomínaného miliónového dlhu zapísali v rozpore s predpismi na ostrý účet v účtovnom systéme. Riaditeľ Colného úradu Trenčín Ivan Kuterka minulý rok TRENDU tvrdil, že ho zapísali iba na neostrý, takzvaný B účet. Colné riaditeľstvo v rozhodnutí tvrdí opak. Keďže sa o vybrané clo a dlhy Slovensko delí s Bruselom v pomere 25 k 75, v praxi to znamená, že keď peniaze nedorazia, bruselskí úradníci to prešetria. J. Turčák si myslí, že to môže byť dôvod na kontrolu z Bruselu. „Ale ešte predtým spravíme v Trenčíne vlastnú kontrolu,“ tvrdí. UMC po skúsenostiach s trenčianskymi colníkmi zmenila sídlo naspäť do Bratislavy. Navyše, všetky svoje dovozy začala preclievať v susednej Českej republike.

Nedávno prišla z trenčianskej colnice ďalšia kontrola, tento raz zameraná na dovoz koní V. Khablieva. I. Kuterka podľa vlastných slov o nej nevie, hoci každú kontrolu schvaľuje riaditeľ. „Prečo by tu niekto podnikal za takýchto okolností,“ pýta sa V. Khabliev, podľa ktorého väčšina problémov UMC bola umelo vytvorená. Jedným dychom dodáva, že ak by mali podobné problémy pokračovať, budú uvažovať o presunutí výroby do inej krajiny.