Predávajúcou spoločnosťou je kapitálový holding Decapterus S.à.rl so sídlom v Luxembursku. Kúpna cena bude uhradená z existujúcich úverov.

Orkla v strednej Európe vedľa Vitany vlastní rakúsku spoločnosť Felix a rumunskú Orkla Foods Romania. „Silnejšia pozícia v strednej Európe zaistí Orkle priestor pre ďalší rast na týchto trhoch,“ povedal k transakcii viceprezident spoločnosti Orkla Atle Vidar Nagel-Johansen.

Prevzatím Hamé zdvojnásobí Orkla svoj obrat v strednej Európe, uviedol hovorca V. Linka. Hamé vlani vykázala tržby na úrovni 180 miliónov eur a čistý zisk deväť miliónov. Takmer 70 percent tržieb je z Českej republiky a Slovenska.

Médiá v minulosti špekulovali okrem Orkly tiež o ďalších uchádzačoch o Hamé. Záujem mal údajne fond Hartenberg, ktorý hospodári so súkromnými miliardami ministra financií Andreja Babiša, alebo chorvátska potravinárska skupina Podravka.

Hamé má v Česku a na Slovensku vedúcu pozíciu na trhu paštét, hotových jedál, konzervovanej zeleniny, džemov a detskej výživy. Medzi najznámejšie značky firmy so sídlom v Kunoviciach patrí Hamé, Májka, Znojmia a OTMA. Silnú trhovú pozíciu u paštét má Hamé tiež v Maďarsku, Rumunsku a Rusku. Firma má približne 2400 zamestnancov a desať výrobných závodov.

Orkla je popredným dodávateľom značkového spotrebného tovaru a riešenia v oblasti potravín, drogistického tovaru a pekárstve v Škandinávii, v pobaltských krajinách, na niektorých trhoch v strednej Európe a v Indii. S akciami Orkla sa obchoduje na burze v Osle, kde je aj centrála firmy. Skupina Orkla mala vlani zhruba 13-tisíc zamestnancov a jej ročný obrat činil 30 miliárd nórskych korún (3,2 miliardy eur).