„Upozorňujeme klientov, aby boli obozretní a neklikali na linky v podozrivých e-mailoch. Banka nikdy nepožaduje informácie o účtoch, telefónnych číslach, prihlasovacích údajoch, kódoch do služieb elektronického bankovníctva alebo o platobných kartách,“ vysvetlila banka s tým, že klientom odporúča podozrivé maily vymazať ešte pred otvorením.
E-maily by nemalo byť ťažké odhaliť. Ako odosielateľ je síce uvedená Slovenská sporiteľňa, pochádzajú však z adresy [email protected]. Predmet správy „Aktualizace účtu – Slovenská sporiteľňa Internetbanking“, ako aj celá správa je písaná v češtine, informovala banka. Adresa odosielateľa i predmet sa však môžu obmieňať.
V tele správy sa nachádza linka, ktorá vyzýva príjemcu, aby klikol na aktualizáciu svojho on-line bankového účtu. Ďalší postup je rovnaký, ako pri väčšine podobných podvodných e-mailov. Klient je presmerovaný na podvodnú stránku, kde je vyzvaný na zadanie osobných údajov. Podvodná stránka obsahuje aj políčka na vyplnenie, ktoré sa na stránke internetbankingu nenachádzajú.
„Všetky pokusy o podvod banka aktívne preveruje a v prípade, že zistí podozrivé aktivity, podniká kroky vedúce k zabráneniu vzniku škody,“ hovorí Ján Adamovský, ktorý v banke zodpovedá za IT bezpečnosť.
Príklad podvodnej stránky Zdroj: Slovenská sporiteľňa
Ako sa brániť
- Nevyplňujte žiadne údaje o platobnej karte, GRID karte alebo nezadávajte žiadne SMS kódy pre odblokovanie účtu a pod. Banka nikdy nepožaduje informácie o účtoch, telefónnych číslach, prihlasovacích údajoch, kódoch do služieb EB alebo o platobných kartách.
- Neklikajte na linky v e-mailoch, ktorým nedôverujete alebo ich nepoznáte. Prihlasujte sa len z oficiálnej stránky banky
- V adresnom riadku si skontrolujte, či sa pripájate cez zabezpečený protokol https.
- Ak ste na odkaz z e-mailu klikli, otvorí sa vám stránka, ktorá sa podobá na hlavnú stránku internetbankingu Slovenskej sporiteľne. Skontrolujte si či má stránka v adresnom riadku symbol zabezpečenia – ikona zámky a protokol https, ako aj adresu. Kliknutím na zámku si zobrazíte bezpečnostný certifikát s informáciami, pre koho je vydaný. Ak sa tam nachádza ib.slsp.sk, ste sa na správnej adrese. V prípade, že ikona zámky chýba alebo je certifikát je vydaný pre inú adresu, neprihlasujte sa. Nachádzate sa na falošnej stránke. Nevpisujte a nezadávajte žiadne údaje.
- V prípade pochybností nevpisujte na stránke žiadne svoje údaje ako je prihlasovacie meno a heslo.
- V prípade vyplnenia údajov kontaktujte banku
ZDROJ: Slovenská sporiteľňa