Sudca obvodného súdu v Manhattane Denny Chin prijal argument Google, že skenovanie viac ako 20 miliónov kníh do elektronickej databázy a sprístupnenie úryvkov textov pre internetové vyhľadávanie predstavuje „povolené použitie“ podľa amerického zákona o ochrane autorských práv. „Podľa môjho názoru prináša Google Books významný verejný prospech,“ napísal Chin v rozhodnutí podľa agentúry Reuters.
Skenovanie kníh uľahčuje ich hľadanie študentmi, učiteľmi, výskumníkmi a celou verejnosťou a zachováva pritom ohľad na autorské práva, uviedol sudca. Digitalizácia, do ktorej sa Google pustil, má podľa neho rovnako „transformačný charakter“ s ohľadom na nové možnosti využitia kníh, vrátane tých, ktoré by inak ostali zabudnuté. Predaj kníh by projekt Google Books ohroziť nemal, skôr naopak, pretože nie je určený k ich čítaniu, povedal sudca.
„Je to pre Google veľké víťazstvo a dáva to požehnanie aj ďalším výsledkom vyhľadávania, ktoré jeho vyhľadávač ukazuje, napríklad správam alebo fotografiám,“ povedal agentúre Reuters profesor autorského práva na Marylandskej univerzite James Gimmelmann. „Je to rovnako dobré rozhodnutie pre knižnice a bádateľov, pretože uznáva verejný prínos sprístupňovania kníh,“ dodal.
Google začal skenovanie kníh v roku 2004, kedy sa dohodol s niekoľkými veľkými americkými knižnicami na digitalizácii ich obsahu. V roku 2005 na firmu podala skupina autorov žalobu a po niekoľkých rokoch obe strany dospeli k urovnaniu, podľa ktorého mal Google zaplatiť autorom celkovo 125 miliónov dolárov (92,7 miliónov eur). Sudca Chin však v roku 2011 vyrovnanie odmietol, pretože by Googlu dávalo „de facto monopol“ na hromadné kopírovanie kníh.
Minulý rok v máji Chin autorom povolil podať na firmu hromadnú žalobu. Americký odvolací súd ale v auguste tohto roka jeho rozhodnutie zamietol a vrátil mu prípad na nové prejednanie. Sudca sa podľa odvolacieho súdu unáhlil, pretože rozhodol bez zváženia argumentov firmy o „dovolenom použití“. Tento právny koncept stanovuje, za akých podmienok je možné dovoliť čiastočné využitie chráneného diela aj bez súhlasu držiteľa autorských práv.
Google odhadol, že ak by autori vyhrali, musel by im zaplatiť zhruba tri miliardy dolárov (2,2 miliardy eur). Spolok autorov požaduje od Google 750 dolárov (556 eur) za každú skopírovanú knihu chránenú autorským právom.