Najprv banky s miliardovými stratami, teraz jedna s miliardovým ziskom. Tak vyzerajú výsledky hospodárenia amerických bánk, ktoré tento týždeň postupne zverejňujú čísla. Goldman Sachs, najziskovejšia banka v histórii Wall Streetu, nezostala svojej povesti nič dlžná a ziskom 4,95 miliardy dolárov výrazne predčila očakávania. V rovnakom období roku 2008 banka skončila so stratou 2,12 miliardy dolárov.
Analytici oslovení agentúrou Reuters predpokladali, že banka v štvrtom kvartáli dosiahne zisk 5,2 dolára na akciu. Skutočný zisk na jednu akciu však predstavoval 8,2 dolára. Podľa agentúry Bloomberg Goldman Sachs zarobila najmä na investičnom bankovníctve.
„Počas celého roka, obzvlášť v najťažších časoch, bol Goldman Sachs aktívny poradca, tvorca trhu a správca aktív pre našich klientov,“ odôvodnil úspech banky jej generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Lloyd C. Blankfein. Tvrdí, že banka sa zameriava na podporu rastu ekonomiky prostredníctvom podpory firiem, ktorým poskytuje kapitál a poradenstvo pri riadení rizika.
Banka oznámila, že vlani zrušila bonusy pre svojich zamestnancov v celkovej hodnote 16,19 miliardy dolárov. „Banka pokračuje v tlačení peňazí,“ povedal o výsledkoch Goldman Sachs Walter Tood, portfólio manažér spoločnosti Greenwood Capital Associates. Tým, že banka ušetrila na odmenách zamestnancov, mohla podľa neho vykázať vyšší zisk.
Krátko po zverejnení výsledkov akcie Goldman Sachs posilnili o 1,3 percenta. „Z reakcií je vidno, že trh prijal výsledky veľmi dobre“ povedal pre Reuters Peter Cardillo, hlavný ekonóm pre trhy v Avalon Partners. Problém pre banku môže podľa neho predstavovať plánovaná regulácia, ktorú chce uskutočniť americký prezident Barack Obama. Predísť ďalšej kríze chce tak, že obmedzí veľkosť bánk. Ak by k tomu prišlo, obmedzenie by sa určite dotklo aj Goldman Sachs, ktorá je podľa P. Cardilliho príliš veľkou firmou pre finančný sektor i pre celý trh.
Včera zverejnila výsledky hospodárenia za posledný štvrťrok aj najväčšia americká banka Bank of America. Kvartál zavŕšila stratou 5,2 miliardy dolárov. Ešte s väčšou stratou ukončila štvrťrok ďalšia veľká banka Citigroup. Jej hospodárenie skončilo v mínuse 7,6 miliardy dolárov. Naopak Morgan Stanley vďaka investičnému bankovníctvu dokázala v rovnakom období vytvoriť zisk 413 miliónov dolárov.
Foto na titulke - SITA / AP