Sezónu výsledkov amerických bánk odštartovala minulý týždeň silnými číslami JP Morgan Chase. Jej nasledovníci Citigroup a Goldman Sachs však už investorov neohurujú. Utorkové rozčarovanie z výsledkov Citigroup ohodnotili investori poklesom jej akcií o šesť percent na 4,8 dolára za akciu. Sklamanie prišlo dnes aj od ostrosledovanej Goldman Sachs. Štvrtokvartálny čistý zisk banky sa medziročne porúčal nadol o viac ako polovicu na 2,4 miliardy dolárov. Zisk na jednu akciu dosiahol 3,79 dolára, čo bolo o vyše desatinu menej v porovnaní s očakávaniami najväčších optimistov na Wall Street. Tržby dosiahli úroveň 8,6 miliardy dolárov a mierne zaostali za odhadmi analytikov oslovených agentúrou Bloomberg.

Banka si nepolepšila ani celoročnými výsledkami. Zisk po zdanení jej v minulom roku poklesol o 38 percent na 8,35 miliardy dolárov, čo bol však súčasne štvrtý najlepší zárobok v jej histórii. Negatívne sa na ňom podpísali britská banková daň i náklady spojené s právnymi vyrovnaniami sa s americkou komisiou pre cenné papiere SEC i s burzou NYSE, ktoré stáli banku viac ako 1,3 miliardy dolárov. Banka si však podľa slov jej výkonného riaditeľa Lloyda Blankfeina udržala pozíciu globálneho lídra v investičnom bankovníctve a v oblasti fúzií a akvizícií dokončila najviac transakcií.

Ťažké časy mali bankoví obchodníci s dlhopismi, ktorým podľa údajov americkej centrálnej banky objemy obchodov na burze v minulom roku medziročne klesli o 11 percent. Obchody s dlhopismi, menami a komoditami (FICC) generovali banke Goldman Sachs v roku 2009 viac ako polovicu celoročných výnosov. V poslednom štvrťroku 2010 však tieto obchody banke klesli medziročne o bezmála polovicu.  Výnosy z obchodovania s akciami boli v posledných troch mesiacoch nižšie o päť percent a klesli na dve miliardy dolárov. Z celoročných tržieb 39,2 miliardy dolárov v roku 2010 tvorili v Goldman Sachs obchody s akciami viac ako pätinu.

Akcie Goldman Sachs sa v tomto roku posilnili o štyri percentá, po oznámení výsledkov však ich kurz klesá o tri percentá. Vlani zaznamenali nulové zhodnotenie. V tomto roku investori na Wall Street vsádzajú na obnovenie atraktívnejších výplat dividend v bankovom sektore, čo by malo akcie amerických bánk urobiť príťažlivejšími. Kým v roku 2007 banky vyplatili na dividendách 51 miliárd dolárov, vlani to bolo len 19 miliárd dolárov. Tento rok to bude viac, čo podľa slov Gerarda Cassidyho z RBC Capital znamená, že ozdravenie finančného sektora prišlo skôr ako sa všeobecne čakalo. Pomohli tomu aj miliardové záchranné programy federálnej vlády a centrálnej banky. Bankovým bilanciám v ozdravení pomáhali aj extrémne nízke úrokové sadzby a rastúce akciové trhy.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com