Americká investičná banka Goldman Sachs sa stala terčom, na ktorý pri vyšetrovaní dôvodov vzniku hypotekárnej krízy ukázala americká Komisia pre cenné papiere. Úrady podali na banku civilnú žalobu pre podvod na investoroch, pretože ich nedostatočne informovala pri predaji obligácií CDO (collateralized debt obligation).

Tieto cenné papiere naviazané na hypotekárny dlh pre slabo bonitných ľudí banka ponúkala investorom začiatkom roka 2007, keď už podľa komisie boli zjavné známky začiatku krízy. A neskôr stratili hodnotu. Škody investorov by mali podľa komisie dosiahnuť jednu miliardu dolárov.

Zapletený hedge fond

Americká komisia obvinila Goldman z toho, že nepovedala investorom, že sa hedge fond Paulson & Co. pod taktovkou miliardára Johna Paulsona podieľal na výbere podkladových cenných papierov, ktoré ovplyvnili zložitú kompozíciu CDO. A navyše utajila, že hedge fond mal na predávané CDO short pozíciu. A teda vsádzal na pokles ich ceny. Firma tak podľa agentúry Bloomberg mohla profitovať z toho, že vyberala cenné papiere, pri ktorých očakávala default. Goldman Sachs klientom tvrdila, že cenné papiere do klbka CDO vyberala nezávislá tretia strana – ACA Management LLC.

„Produkt bol nový a zložitý, ale klamanie a konflikty sú staré a jednoduché,“ zhrnul podľa WSJ šéf kontrolórov SEC Robert Khuzami.

Hlavnou obvinenou osobou v prípade je viceprezident Goldmanu Fabrice Tourre, ktorý bol zodpovedný za tvorbu CDO. Paulson& Co. - tretí najväčší fond na svete s 32 miliardami v aktívach, ktorý zarobil najviac na stávkach proti americkým hypotékam, sa do obvinení komisie nedostal. Podľa R. Khuzamiho bolo úlohou Goldmanu vysvetľovať investorom, nie hedge fondu. Goldman sa okamžite stal čiernou ovcou aj v Európe, ktorá musela tiež vynaložiť obrovské zdroje na podporu bánk. Goldman Sachs začala podľa Bloombergu skúmať už aj Veľká Británia a Nemecko.

Vyplašený trh   

Slovo podvod, ktoré sa v titulkoch správ neobjavilo v súvislosti s finančným sektorom už dlhšie, vyľakalo investorov a obvinenie komisie stiahlo nadol nielen akcie banky, ale i akciových indexov. Napätie neutícha, vyšetrovanie komisie stále pokračuje. Podľa WSJ komisia skúma, či aj iné obchody naviazané na hypotéky aranžované firmami z Wall Streetu neprekročili hranicu, pri ktorej možno hovoriť o zavádzaní investorov. Mená spoločností pod lupou nie sú známe. No medzi firmami, ktoré sa podieľali na nepodarených hypoobchodoch sa spomínajú napríklad Deutsche Bank, UBS či Merrill Lynch (v súčasnosti už vlastnený Bank of America).  

Ako poznamenáva WSJ, v súvislosti s krízou sa doteraz len málo firiem dočkalo vyšetrovania. Vlani komisia napríklad obvinila šéfa bývalého Countrywide Financial Corp Angela Mozilu zo skrývania faktov o tom, že firma je v nebezpečenstve pre vysoko rizikové úverové praktiky.

Foto na titulke - SITA / AP