Goldman Sachs nemusí byť jedinou bankou, ktorá podvádzala investorov. Podľa Wall Street Journal rovnaké kroky pravdepodobne robili aj Deutsche Bank, UBS či Merrill Lynch, ktorá v súčasnosti patrí Bank of America.

Všetky banky mali ponúkať investorom produkty, v ktorých vsádzali na pokles cien cenných papierov, ktoré sami predávali. Na jednej strane teda ponúkali cenné papiere s tým, že ich hodnota porastie, iným investorom zase tvrdili opak.

Americká komisia pre cenné papiere SEC obviňuje Goldman Sachs z toho, že hedgový fond Paulson & Co. jej radil pri výbere cenných papierov, ktoré banka zahŕňala do balíčkov obligácií CDO (collateralized debt obligation). Išlo o balíčky, v ktoré obsahovali dlhopisy naviazané na cenné papiere. Tieto CDO banka potom predávala investorom. Lenže hedgový fond Paulson & Co. mal aj vlastný produkt, ktorý vsádzal na pokles cien týchto balíčkov. Goldman Sachs investorov o tomto konflikte záujmov neinformovala.

Podľa Wall Street Journal podobné praktiky využívala aj Deutsche Bank. Už v roku 2005, teda dávno pred pádom cien nehnuteľností, vydala investorom správu, v ktorej ich varovala pred poklesom cien. Zároveň im odporučila, aby si kúpili ochranu pred pádom cien dlhopisov naviazaných na hypotéky. Do konca roku 2006 potom banka v USA vytvorila niekoľko CDO, ktoré mali zabezpečiť ochranu pred nárastom počtu neplatičov hypoték. Na druhej strane ponúkala aj cenné papiere, ktoré boli naviazané na hypotéky.

Podľa známeho investora a miliardára Jima Rogersa, môže tento prípad slúžiť ako rozbuška pre pád akcií. V rozhovore pre CNBC povedal, že môže ísť o signál, ktorý investorom povie, aby predávali a spustí sa tak panický výpredaj. Trhy podľa neho môžu padnúť o 15 až 20 percent.

Foto na titulke - Flickr.com