Nemecká automobilka Opel sa rusko-kanadskému konzorciu do rúk nedostane. Jej americká matka General Motors sa rozhodla, že si firmu ponechá a zreštrukturalizuje ju.

O zmene stratégie rozhodla včera na niekoľkohodinovom zasadnutí správna rada americkej automobilky. Podľa jej záverov je Opel, vrátane britského Vauxhallu, dôležitou súčasťou globálnej stratégie GM. Zmenu postoja zdôvodnilo vedenie firmy zlepšením podnikateľského prostredia v Európe i finančnej stability samotného GM.

„GM čoskoro predstaví Nemecku a iným vládam svoj reštrukturalizačný plán a dúfame, že k nemu budú mať priaznivý postoj,“ komentoval rozhodnutie generálny riaditeľ GM Fritz Henderson. Podľa neho prinesie rozhodnutie GM pre Opel z dlhodobého hľadiska najstabilnejšie a najmenej nákladné riešenie.

Podľa predbežných odhadov GM by mala reštrukturalizácia Opelu a Vauxhallu stáť približne tri miliardy eur. To je podľa GM podstatne menej ako náklady, ktoré vyčíslili potenciálni investori.

Zmena stratégie GM je nepríjemnou správou pre nemeckú vládu. Kancelárka Angela Merkelová  totiž dlhé mesiace lobovala za predaj Opelu kanadskému výrobcovi automobilových súčiastok Magna Internetional a ruskej banke Sberbank. Dohodu o predaji 55 percent akcií Opelu týmto investorom mal GM pôvodne podpísať tento mesiac. Nemecká vláda dokonca Magne a Sberbanke prisľúbila štátnu pomoc v podobe štátnych záruk za úvery vo výške 4,5 miliardy eur. To vzbudilo záujem Európskej komisie, ktorá plánovala štátnu pomoc prešetriť.

Nemecká vláda vyjadrila nad rozhodnutím GM poľutovanie. Hovorca Ulrich Wilhelm vo vyhlásení  uviedol, že vláda počíta s tým, že GM splatí vláde štátnu pomoc vo výške 1,5 miliardy dolárov. Preklenovací úver v tejto výške poskytol Berlín Opelu po tom, ako sa GM v lete uchýlila pod ochranu pred veriteľmi.

Ostrejšie reagoval nemecký  minister hospodárstva Rainer Brüderle. „Správanie General Motors voči zamestnancom aj Nemecku je absolútne neakceptovateľné,“ cituje ho agentúra DPA.

Názory pozorovateľov na budúcnosť Opelu pod krídlami GM sa značne líšia. Podľa analytika Michaela Robineta zo spoločnosti CSM Worldwide bude Opel pre GM prínos, pretože sa tak znížia riziká spájajúce sa s využívaním určitých technológií a platforiem. No na druhej strane bude GM viac vystavená vplyvu európskeho trhu, ktorý zrejme v budúcom roku čaká nepriaznivý vývoj, povedal agentúre Bloomberg.

Riaditeľ centra automobilového výskumu na nemeckej univerzite Universität Duisburg-Essen Ferdinand Dudenhöffer si zase myslí, že Opel je nad sily GM. „Je príliš ťažké, aby uspeli na americkom i európskom trhu. Nepodarí sa im to a skôr či neskôr sa Opel dostane do platobnej neschopnosti,“ cituje ho Bloomberg.