Ruský plynárenský monopolista Gazprom si otvoril ďalšiu cestu k európskym spotrebiteľom plynu. Srbský parlament minulý týždeň ratifikoval energetickú dohodu s Ruskom.

Tá predpokladá dodávky ruského plynu, stavbu časti nového plynovodu South Stream cez Srbsko a budovanie zásobníkov. Predaj akcií štátnej petrochemickej skupiny Naftna Industrija Srbije (NIS) ostal otvorený.

Významné potrubie

Aj keď sa Gazprom zatiaľ nedostal k energetickým aktívam tejto krajiny, zaknihoval dôležité víťazstvo na ceste k energetickému „dobytiu“ Európy. Plynovod South Stream konkuruje únijnému projektu Nabucco a energetická dohoda so Srbskom posiela tento projekt aspoň na papieri o krok ďalej.

„Táto dohoda je veľký krok vpred v realizácii jedného z našich najväčších infraštruktúrnych projektov,“ cituje srbský EMportal Alexandra Medvedeva, šéfa Gazprom Exportu. Od posilnenej rusko-srbskej energetickej spolupráce očakáva zlepšenie bezpečnosti dodávok plynu do Európy.

Gazprom sa už zachytil v Srbsku

Tešiť sa podľa neho môže aj Srbsko. Energetická dohoda spraví z neho dôležitý energetický uzol a tranzitnú krajinu. „S podstatným vplyvom na príjmy štátneho rozpočtu,“ tvrdí tento ruský manažér.

Srbsko nie je jediná európska krajina, ktorá podporuje projekt South Stream. Hlavný európsky aktér je Taliansko cez energetický koncern Eni. Plynovod povedie aj cez Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Maďarsko – do Rakúska.

Odporcovia projektu poukazujú na to, že nový plynovod by len ďalej zvýšil závislosť európskych krajín od ruských dodávok. Okrem toho môže konkurovať iným dôležitým tranzitným krajinám v únii ako Slovensku či Poľsku. Rusko sa netají tým, že novými plynovodnými projektmi chce znížiť svoju závislosť od nespoľahlivých tranzitérov, ako sú Bielorusko či Ukrajina.

Pýtajú viac

Energetická dohoda mala obsahovať aj protokol o predaji väčšinového (51-percentného) podielu v petrochemickej skupine NIS. Podľa informácií ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti tento protokol napokon jej súčasťou nie je. Srbom sa máli hlavne ponúkaná cena.

Gazprom ponúka za 51-percentný balík akcií 400 miliónov eur. Viac dať zatiaľ nechce. No prisľúbil, že do roku 2010 by investoval do modernizácie firmy pol miliardy eur. O cene sa má ďalej rokovať. Srbsko má silný argument. Spoločnosť Deloitte Touche Tohmatsu ohodnotila NIS na 2,2 miliardy eur.

Predbežná dohoda o predaji NIS Gazpromu sa môže ešte v detailoch zmeniť. Podľa Alexandra Dukova, šéfa dcérskej Gazpromnefti, môžu firmy na jej základe začať pracovať na detailoch kúpnej zmluvy.

Predbežná dohoda o predaji tiež obsahuje povinnosť Gazpromnefti nakupovať akcie NIS na verejnom trhu. Rusi budú musieť dať zamestnancom firmy akcie v hodnote vychádzajúcej z ohodnotenia Deloittu.

Záujem o ne má viac ako dvanásťtisíc bývalých a súčasných zamestnancov firmy. Celkovo by mohli dostať 4,4 percenta. Štát si ponechá 21,6 percenta a na trhu zostane 15 percent.

Ťahák pre Kazachov

Ruský plynárenský gigant sa v strednej, južnej a západnej Európe postupne udomácňuje. Nasledovať a využiť pri získavaní energetických aktív v tomto priestore ho chce kazašská štátna firma KazMunaiGaz.

Gazprom podľa ruského denníka Kommersant spoluprácu s Kazachstanom nevyvrátil ani nepotvrdil. No podľa Rusov je to zatiaľ skôr „želanie Kazachstanu ako objektívna realita“. O spolupráci hovoril vplyvný kazašský politik a šéf štátneho energetického koncernu KazEnergy Timur Kulibajev.

Denník špekuluje, že Gazprom by mohol želaniam KazMunaiGazu vyhovieť, keďže by si ho rád pripútal ako dodávateľa plynu. Okrem toho by takáto spolupráca mohla zlepšiť aj imidž Gazpromu v Európe.

„Týmto krokom by Gazprom zlepšil pohľad európskych štátov na seba. Ukázal by, že nie je bezohľadný monopol, ale firma, ktorá je ochotná podeliť sa so svojimi potenciálnymi partnermi,“ cituje Kommersant Michaila Zaka, šéfanalytika investičnej spoločnosti Veles Kapital.

Podľa zástupcu šéfa Ruského centra pre súčasnú politiku Alexandra Šatilova je teraz ťažko odhadnúť budúci vývoj takejto spolupráce. „No ohlásiť možnosť bol dobrý ťah,“ povedal.

Gazprom sa už zachytil v Srbsku

Foto - SITA/AP