Ruský plynárenský koncern Gazprom opäť odložil plány na spustenie ťažby z obrieho náleziska Štokman v Barentsovom mori. Ruská tlač sa dohaduje, že drahá ťažba by sa pri očakávaním prebytku plynu na európskom trhu nevyplatila.
Prezident Vladimir Putin ešte koncom mája hovoril, že sú „všetky šance“ pokročiť „v najbližšom čase“ s plánmi na využitie Štokmanu, ale dohodu s partnermi, francúzskou firmou Total a nórskym Statoilom, sa nepodarilo predĺžiť. Práve pri návšteve Nórska člen vedenia Gazpromu Vsevolod Čerepanov pripustil, že v danej etape sa s ťažbou nedá začať pre privysoké náklady.
Statoil sa už zriekol podielu 24 percent v spoločnom podniku a odpísal doterajšie investície 340 miliónov dolárov. Už v septembri ho podľa tlače môže nasledovať aj Total s podielom 25 percent.
Gazprom teraz hľadá nových partnerov v projekte, rokoval vraj s koncernmi Shell a Exxon. Vybrať by si podľa V. Čerepanova mal v priebehu mesiaca, rozhodnutie o investícii však bude nasledovať najskôr v roku 2014.
Experti si podľa denníka Vedomosti interpretujú Čerepanovove slová tak, že sa Štokman ocitol na neurčitý čas mimo hry. Hlavný problém vraj spočíva v prebytku plynu v USA a v Európe, čiže drahá surovina zo Štokmanu sa bude hodiť najskôr v rokoch 2020 či 2025. Podľa denníka Kommersant ide o „očividné fiasko“, nakoľko Gazprom podcenil riziká. Perspektívy zlepšenia situácie sú dosiaľ nejasné, nakoľko prognózy v najbližších rokoch počítajú s poklesom vývozu i cien ruského plynu.
Nálezisko Štokman ležiace 650 kilometrov severozápadne od Murmanska patrí s odhadovanými zásobami 3,8 bilióna kubických metrov k najväčším na svete. Objavené bolo v roku 1998. Gazprom pôvodne predpokladal spustenie ťažby v roku 2013 s nákladmi 30 miliárd dolárov. Termín sa však pre krízu, technické problémy či spory o daňové úľavy už niekoľkokrát odložil.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP