Domáce zdroje nebudú stačiť
V roku 1951 na území dnešného Slovenska vybudovali prvý plynovod. Prepravoval zemný plyn z Plaveckého štvrtku do Bratislavy a mal dĺžku 38 kilometrov.
Od tohto momentu sa rozbehla postupná plynofikácia krajiny a slovenské plynárenstvo sa rozvinulo na moderné priemyselné odvetvie. Čoskoro však bolo zrejmé, že domáce zdroje zemného plynu nebudú postačovať.
- Ako dopraviť viac zemného plynu do Československa?
Zvažovali sa dve alternatívy:
- dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) tankermi z Alžírska,
- preprava v plynnom skupenstve plynovodom z Ruska.
Vzhľadom na to, že v tom čase sa v bývalom Sovietskom zväze (ZSSR) objavili rozsiahle náleziská zemného plynu a budovali sa veľkokapacitné diaľkové plynovody, preferovala sa druhá možnosť. Bola totiž reálnejšia aj efektívnejšia.
Plynovod Bratstvo, ktorý viedol z Dolyny na západnej Ukrajine (tá vtedy zásobovala aj Moskvu) až na štátnu hranicu Československa a ZSSR, viedol až k Dusikárni (dnešné Dusľo) Šaľa, ktorá bola, a dodnes je, najväčším odberateľom plynu.
Slávnostné otvorenie bolo 20. júla 1967. Na Záhorí sa Bratstvo delilo na vetvu, ktorá pokračovala na Moravu a druhú, ktorá sa stáčala na juh. Obsluhovala Bratislavu, ale tam nekončila...
Pokračovanie za Železnú oponu
Rozvoj technológií, budovanie diaľkových plynovodov a nové náleziská zemného plynu v oblasti Orenburgu v ďalekej Sibíri otvorili možnosti predtým nepredstaviteľných rozmerov.
Na jednej strane tu bol silný dopyt v Európe, ktorá prechádzala povojnovou obnovou. Ťažobné kapacity v britskom Severnom mori, Nórsku a Holandsku nestačili.
Gazprom a Európa: Komplikované, ale nevyhnutné partnerstvo
Na druhej strane tu bolo obrovské ložisko zemného plynu v oblasti Orenburgu v Sibíri, ktoré objavili v roku 1966. Plynovod Bratstvo ešte nebol ani hotový a už prebiehali rokovania súdruhov s firmami Eni (Taliansko), Buhrgas (Nemecko), Gaz de France (Francúzsko) a ÖMV (Rakúsko).
Rokovania boli úspešné. V roku 1968 už prúdil plyn do Rakúska, od roku 1972 aj do NSR (Západné Nemecko). Objemy boli spočiatku skromné, ale keď sa začalo ťažiť v Orenburgu, kapacita Bratstva (pôvodne 4 miliardy m3 plynu ročne) sa musela zdvojnásobiť. Ale ani to nestačilo.
Prichádza historická expanzia
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?