Taiwan preinvestoval na Slovensku vyše pol miliardy eur a dáva prácu trom tisíckam ľudí. Aj preto nedávne rokovania slovenskej vlády s o zástupcami taiwanských investorov len o polovodičoch, v ktorých vývoji a výrobe je táto ázijská krajina svetovým lídrom.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka máme tamojším investorom čo ponúknuť a dokonca sme o krok pred okolitými krajinami. Slovensko navyše čaká obnova energetiky a na stole sú na túto zásadnú zmenu stovky miliónov eur.
- V rozhovore s Karolom Galekom sa dočítate
- Akú spoluprácu Slovensko rozbieha s Taiwanom
- Čo nám pomôže získať Polovodičová akadémia
- Aké investície by sme mohli získať v ďalších rokoch
- Prečo sa nebude podporovať nákup elektromobilov
- Koľko môžu získať investori do veterných elektrární
- Aké projekty a investície by sme mali očakávať v ďalšom období
Čo sa podarilo s Taiwanom dohodnúť?
Celkovo sme podpísali deväť memoránd o porozumení v oblasti vedy, vzdelávania, kultúry, inovácií, obchodu a priemyslu. Máme dohodnuté štyri štipendijné programy v školstve, podporu vzájomného turizmu či spoluprácu v oblasti vesmírneho priemyslu. Podarilo sa dohodnúť aj vytvorenie pracovnej skupiny pre polovodiče.
Čo to presne znamená?
U nás je pojem pracovná skupina možno trochu neobľúbený, ale prekvapilo ma, ako aktívne k tejto forme spolupráce Taiwanci pristúpili. Dohodli sme sa na najvyššej úrovni ich troch ministerstiev – hospodárstva, národného rozvoja a zahraničných vecí, ktoré spoločne s naším ministerstvom hospodárstva v súčasnosti definujú konkrétne detaily takejto spolupráce. Konkrétne výsledky do polroka. Spolupráca má prebiehať na viacerých úrovniach a pre nás dnes najdôležitejšia je v oblasti vývoja a výskumu polovodičov. Chceme, aby sa v ňom angažovali aj naše univerzity. Okrem toho je pre nás podstatná aj dodávateľská oblasť ešte pred samotnou výrobou a následne logistika po výrobe polovodičov pri hľadaní odbytových trhov.
Pridanú hodnotu by mala však najmä výroba, možno očakávať aj tú?
Slovensko je pomerne malá krajina na to, aby sme sa stali výrobcom polovodičov pre ostatné veľké trhy. Bolo by to síce fantastické, ale vyžaduje si to investície prevyšujúce 20 miliárd eur. Samozrejme, že takýto investor by očakával aj určitú investičnú podporu. Neviem si predstaviť, ako by sme dokázali k tomu pridať niekoľko ďalších miliárd.
Čo sme teda ponúkli?
Radi by sme boli pre Taiwan v oblasti polovodičov bránou do Európy, jednak na strane ich samotnej dodávky a tiež ako centrum vzdelávania pre ich vývoj. Sme veľmi radi, že sme už urobili prvý krok smerom k spolupráci, aby sa so Slovenskom počítalo s vyššou prioritou. A to aj preto, že niektoré iné krajiny sa tohto boja.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?