Posledným niekoľkým desiatkam zákazníkov, ktorí si v ňom v ostatných dňoch a týždňoch zaplatili za vyhliadnutý nábytok, rodina sľubuje, že objednané skrine, stoly či postele im všetky dodá tak, ako bolo dohodnuté.

Neoblomná Sociálna poisťovňa

Z predaja nábytku pritom Galanovcov bezprostredne nevytlačili staršie dlhy, ktoré sa im nakopili pred vyše troma rokmi po všeobecnom poklese záujmu o nábytok. Tie ešte dokázali rozchodiť v reštrukturalizačnom konaní pod ochranou súdu, ktoré sa rozbehlo v polovici decembra roku 2012 a vyvrcholilo v lete nasledujúceho roku odobrením reštrukturalizačného plánu. Ten rodinnej firme Nábytok Galan jej veritelia schválili s tým, že, ako to už v podobných konaniach býva, rodina v plnej miere svoje dlhy uhradí iba banke. Ostatným veriteľom z radov jej dodávateľov nábytku a iných služieb mala postupne zaplatiť len pätinu nakopených záväzkov. Až doteraz dohodnuté splátkové kalendáre rozpísané až do roku 2021 Galanovci aj plnili.

To, čo rodinu vedie k terajšiemu zavretiu jej biznisu s nábytkom, je neústupčivosť Sociálnej poisťovne pri vymáhaní jednej spornej pohľadávky za neuhradené odvody z minulosti.

„Biznis zatvárame, lebo už nemám energiu bojovať ďalej. Zo strany štátnej poisťovne opakovane došlo k ataku, ktorý sa už nedá ustáť aj keby sme chceli. Ak sa zdá štátu v poriadku, že našich 40 zamestnancov nakoniec zostáva teraz bez práce, tak ja s tým už veľa nenarobím,“ hovorí rezignovane Peter Galan, zakladateľ a doterajší riaditeľ Nábytku Galan.

Galan končí po zablokovaní účtov, obchodný dom naposledy otvorí v piatok

Peter Galan Zdroj: Miroslava Spodniaková

Osvetľuje, že predajňu zatvára jeho firma potom, čo minulý mesiac poisťovňa na základe exekúcie zablokovala všetky ich firemné účty, a tak rodina bude mať problém vyplatiť aj februárové mzdy svojim zamestnancom a takisto nemôže štátu odviesť ani DPH. Poisťovňa si podľa neho ale takto exekvuje pohľadávku, ktorú jej už raz tak okresný, ako aj krajský bratislavský súd zamietli.

Exekvované odvody v celkovej výške skoro 26-tisíc eur síce Nábytok Galan v minulosti naozaj neuhradil, avšak podľa súdov išlo o odvody, ktoré spadali už do balíka starších dlhov firmy osobitne riešených súdnou reštrukturalizačnou ochranou.

Akože reštrukturalizácia

P. Galan aj na základe predložených listín pre TREND.sk aktuálne spresnil, že poisťovňa dané odvody začala od jeho firmy prvýkrát vymáhať už na jar roku 2013 a už vtedy kvôli tomu zablokovala aj časť peňazí Nábytku Galan.

„Blokácie našich peňazí poisťovňa uvoľnila až potom, čo okresný i krajský súd v náš prospech jasne rozhodli, že takýto jej postup nie je oprávnený,“ hovorí P. Galan s tým, že celý tento právny súboj vtedy trval skoro rok a pol. K odblokovaniu účtov prišlo až pred letom roku 2014.

Galan končí po zablokovaní účtov, obchodný dom naposledy otvorí v piatok

Peter Galan Zdroj: Miroslava Spodniaková

„Druhýkrát, napriek jasným skorším súdnym rozhodnutiam v náš prospech, už toto všetko s poisťovňou znova postupovať nechceme a ani nevieme. Naozaj nemáme z čoho platiť chod firmy. Radšej ju zavrieme,“ dodáva P. Galan.

Hrubým šrámom na jeho biznise s nábytkom každopádne zostane, že v minulosti, konkrétne pred koncom roku 2012, jeho firma naozaj narobila dlhy. No jeho samého teraz prekvapuje to, že štátna poisťovňa opakovaným vymáhaním súdom popretej pohľadávky ignoruje reštrukturalizačný proces ako taký. Žiadneho veriteľa neteší odpísanie časti jeho pohľadávok voči zadlženej firme, ale reštrukturalizácia pod dohľadom súdov je jednoducho súčasťou slovenskej legislatívy.

Aktualizované o stanovisko Sociálnej poisťovne 3. 3. 2016 o 17:20: Hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder opätovné vymáhanie sporných odvodov vysvetľuje tým, že súdy v tomto prípade konali rozporne. Predmetná pohľadávka poisťovne v presnej výške 25 775 eur podľa neho nebola zahrnutá do reštrukturalizácie Nábytku Galan, a preto ju jeho inštitúcia musela iba opätovne vymáhať.

„Sociálna poisťovňa si plní svoje zákonné povinnosti pri vymáhaní pohľadávok voči každému dlžníkovi. A aj v tomto prípade jej nezostalo nič iné, iba uplatňovať zákon a uvedenú pohľadávku vymáhať,“ uviedol P. Višváder.

Tiež informoval, že Sociálna poisťovňa sa vždy snaží vychádzať v ústrety dlžníkom, najmä ak ide o zamestnávateľov. A že v prípadoch, ak o svojom dlhu rokujú, tak sa nikdy nemôžu dostať do exekúcie, ako je to v prípade spoločnosti Nábytok Galan. Navyše podľa hovorcu poisťovne zatiaľ Nábytok Galan voči exekúcii nepodal ani námietku. „Lehota na namietanie exekúcie mu ešte neuplynula a môže tak stále urobiť,“ uzavrel hovorca.

Zostať majú iba staršie dlhy

Na vlastnú firmu Nábytok Galan chce teraz P. Galan sám iniciovať aj vyhlásenie konkurzu. Do konkurzu tak ale podľa neho spadnú výhradne iba jej staršie dlhy naakumulované ešte pred polovicou decembra roku 2012, keď bolo spustené samotné reštrukturalizačné konanie.

„Počas reštrukturalizácie sme už žiadne nové dlhy voči nikomu netvorili. A aj teraz vyrovnáme všetky naše aktuálne záväzky voči zákazníkom, ktorí si u nás objednali nábytok,“ hovorí P. Galan s tým, že firma v tomto čase má ešte asi 50 neobslúžených zákazníkov.

Tiež spresňuje, že žiadne nové dlhy jeho firma nezanechá ani voči dodávateľom nábytku. Z toho dôvodu, že od vyhlásenia reštrukturalizácie s nimi mala dohodnuté iba pomerne prísne krátke doby splatnosti. Nábytok, ktorý má ešte v sklade, bol už skôr vyplatený.

Obchoďák na vážkach

Obchodný dom Galanovcov od tohto víkendu ale úplne bez života nezostane. Nábytok odtiaľ zmizne, no zopár nájomcov, ktorí si tam prenajímajú časť plôch, zostáva. Reuštaurácia a obchody predajcu svietidiel Jorvik, predajcu motoriek Styx či predajcu výbavy pre kamióny Slovak Truck Shop budú podľa P. Galana otvorené aj naďalej.

Galan končí po zablokovaní účtov, obchodný dom naposledy otvorí v piatok

Jorvik a reštaurácia pritom boli v obchode rodiny etablované už od štartu jej veľkej bratislavskej predajne. Styx a Slovak Truck Shop si rodina našla až po rozbehu reštrukturalizácie. Na zvýšenie príjmov z prenájmu.

Po ukončení predaja nábytku je samotný obchodný dom posledným biznisom Galanovcov. Ten totiž nie je súčasťou majetku rušenej firmy Nábytok Galan, ale rodina má obchodný dom už od jeho naprojektovania zapísaný v majetku svojej inej firmy NG Invest.

Či si Galanovci udržia samotný obchodný dom je ale tiež veľmi otázne, nakoľko ešte stále zaň splácajú bankové úvery. Vo vlastníctve by si ho mohli uchovať asi iba v tom prípade, ak by sa im teraz do neho rýchlo podarilo získať dostatočne veľa nových nájomcov. V opačnom prípade ho budú musieť pravdepodobne predať. Aby tak mohli hneď vykryť zostávajúce záväzky voči financujúcej banke.

Viac o tom, ako sa napokon Galanovci vyrovnajú s koncom svojho nábytkárskeho biznisu, sa dočítate v budúcotýždňovom vydaní týždenníka TREND 10/2016