Minulý rok fúziám a akvizíciám neprial. Bol dokonca jedným z najhorších za uplynulých desať rokov. Výrazné prepady v akvizičnej aktivite pritom priniesol už rok 2022. Bolo to spôsobené tým, že pandemický rok 2021 bol mimoriadne úspešný. Kým v roku 2021 sa uskutočnilo na svete zhruba 65-tisíc transakcií, vlani to bolo o desať tisíc menej.
Oveľa výraznejšie než počet transakcií klesala ich hodnota. Z piatich biliónov amerických dolárov v roku 2021 na vlaňajšiu polovicu. Kľúčovými faktormi boli podľa poradenskej spoločnosti PwC najmä pretrvávajúce geopolitické riziká, klesajúce valuácie, ako aj vysoké úrokové sadzby, ktoré predražili akvizičné financovanie investorov.
„V dôsledku spomínaných faktorov a s ním súvisiaceho poklesu akvizičného apetítu sa firmy vlani viac sústredili na redukciu nákladov a efektivitu využívania vlastných finančných zdrojov,“ konštatuje poradenská spoločnosť Deloitte. To podľa nej vyústilo na mnohých svetových trhoch do optimalizácie portfóliových firiem či konsolidácií trhov, na ktorých väčšie firmy odkupovali podiely v menších firmách v rovnakom odvetví.
Dobrou správou je podľa Deloittu aj to, že napriek nie úplne ideálnym makroekonomickým projekciám, bola Európa v minulom roku stále atraktívnym miestom pre zahraničných investorov. Tí v nej realizovali akvizície v objeme viac ako 220 miliárd USD. Naopak, európski investori realizovali akvizície v objeme približne 175 miliárd USD mimo Európskej únie.
Slovenský Finax rozkladá siete. V Nemecku kúpil bankovú divíziu, v krajine tiež otvára pobočku
V čase vysokých úrokových mier bolo vlani jednoduchšie realizovať menšie a stredne veľké transakcie. Počet megaobchodov, teda transakcií, ktoré sú nad piatimi miliardami USD, klesol z vrcholu v roku 2021, keď ich bolo asi 150, o takmer dve tretiny, na vlaňajších menej než šesťdesiat. Dva najväčšie obchody ohlásené v minulom roku sa týkali sektora energetiky. Ropný gigant Exxon ponúkol takmer 60 miliárd USD za svojho konkurenta Pioneer a ďalší ropný hráč Chevron navrhol 53 miliárd USD za akvizíciu konkurenčnej firmy Hess.
Energetika na špici
Pokiaľ ide o priemyselné odvetvia, podľa Deloittu pripadlo až 70 percent zo všetkých transakcií na tri sektory – 28 percent prebehlo vo výrobe, 25 percent v oblasti technológií, médií a telekomunikácií a 17 percent v oblasti retailu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?