Trh fúzií a akvizícií regiónu strednej, južnej a východnej Európy a Ruska zaznamenal vlani 12-percentný medziročný nárast počtu transakcií. Takmer 3 800 spojení a prebratí firiem dokonca prekročilo métu roku 2008, ktorý bol v regióne dosiaľ rekordný, píše vo svojej správe o transakčnej aktivite v regióne analytická spoločnosť Dealwatch. Napriek pomerne výraznému nárastu počtu transakcií sa však ich finančný objem medziročne zmenil iba nepatrne - 150 miliárd eur je len o 0,8 percenta viac, ako vykázala transakčná scéna v roku 2010.

Príliš preto neprekvapuje, že priemerný objem transakcie sa vlani znížil o desať percent. Klesol aj počet miliardových transakcií. Kým v roku 2010 zaplatili záujemcovia za nakúpené firmy viac než miliardu eur v 34 obchodoch, vlani sa za viac než miliardu predalo o desať firiem menej.

Najviac sa spájali a preberali tradične výrobné podniky. Vlastnícke pomery zmenilo 753 firiem, čo predstavovalo takmer pätinu transakcií v regióne. Z hľadiska hodnoty obchodov kraľovali vlani v regióne predaje a fúzie ťažobných firiem vrátane spoločností, ktoré ťažia ropu a plyn. Aj keď počtom netvorili ani desatinu, finančná hodnota obchodov s firmami v tejto brandži predstavuje 48 miliárd eur, teda takmer tretinu trhu.

Práve v ťažobnej oblasti sa najviac koncentrovali aj miliardové obchody. Trinásť z dvadsiatich najväčších dealov v regióne malo cieľ práve v dobývacej brandži. Najväčšou transakciou minulého roka v regióne Emerging Europe bolo spätné prebratie ruskej spoločnosti na ťažbu zlata Poľus Zoloto, ktorú kazašská KazakhGold ocenila na osem a pol miliardy eur. Spojená firma vo vlastníctve dvojice magnátov Michaila Prochorova (36,4 percenta) a Sulejmana Kerimova (37,9 percenta) bude po dokončení spojenia ťažobná spoločnosť s najväčšou produkciou obchodovaná na londýnskej burze.

Väčšinu nárastu trhu fúzií a akvizícií v regióne priniesli vlani ruský a turecký trh. Okrem nich neklesla minulý rok akvizičná aktivita už len v Bulharsku, to však patrí skôr k menším trhom. Jasne dominovalo Rusko s 38-percentným podielom na počte transakcií a 65-percentným na ich finančnom objeme. Druhé Poľsko citeľne zaostávalo s podielom 13 percent v počte a 12 percent v hodnote. Tretie Turecko malo v oboch ukazovateľoch zhruba desaťpercentný podiel.

Podľa odhadu analytikov Dealwatch by mohol trh fúzií a akvizícií napriek pokračujúcej kríze eurozóny rásť aj tento rok. "Očakávame, že investori sa príliš nepohrnú do menších transakcií v krajinách ako je Česko, Rumunsko či Maďarsko, kým trojica najväčších trhov Rusko, Poľsko a Turecko zrejme zažijú ďalší rast akvizičnej aktivity," dodávajú transakční experti. Tým pádom vyslovili očakávania aj voči Slovensku, ktoré je najmä ako malá krajina tradične na chvoste akvizičnej aktivity.

Fúzií a akvizícií je stále viac

rok

2011

2010

2009

2008

počet transakcií

3792

3375

2967

3273

hodnota v miliardách eur

150

149

76

138

Prameň: Dealwatch

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP