Podnik pritom začiatkom minulého roka čelil trojdňovému ostrému štrajku, ktorý skončil dohodou s odbormi na zvýšení priemernej mzdy o 38,50 eura, pričom kolektívna zmluva bola prvýkrát uzatvorená až na obdobie troch rokov. Priemerná mzda v detvianskej fabrike sa podľa PPS Group v minulom roku pohybovala na úrovni 974 eur. Očistený od platov manažmentu predstavoval priemer vo výrobe 925 eur.
Opäť prudký rast
Spoločnosť rok predtým čelila výpadku objednávok z ťažobného priemyslu, čo sa jej darilo čiastočne nahradiť dodávkami pre firmy v oblasti stavebníctva či lesníctva a ťažby dreva. Vlani získala zákazku na výrobu rámov pre vyvážacie traktory škandinávskej spoločnosti Komatsu Forest. Medzi najväčších klientov PPS Group patria Atlas Copco cez jej novú sesterskú spoločnosť Epiroc, Kleeman alebo výrobca žeriavov Terex.
V tomto roku očakáva vedenie detvianskych strojární opäť prudký rast. „Opätovne chceme zvýšiť objem tržieb až na úroveň prevyšujúcu 60 miliónov eur,“ hovorí generálny riaditel PPS Group Michal Sýkora. Investície budú smerovať do oblasti logistiky a robotizácie. Firma má v pláne aj výskumno-vývojové aktivity.
Dvesto nových miest
PPS Group vlani vytvorila približne dvesto nových pracovných miest, no ani v detvianskom regióne s nezamestnanosťou na úrovni 6,6 percenta nedokázali nájsť dostatok vhodných pracovníkov. „Dnes máme neobsadených ešte približne sedemdesiat pozícií. Niektoré projekty sme odmietli, respektíve úmyselne pozdržali, práve kvôli nedostatku pracovnej sily,“ vysvetľuje M. Sýkora. Počet zamestnancov dnes atakuje hranicu 1 200 ľudí.
Situácia s pracovnou silou v regióne by sa mala v najbližšom období ešte skomplikovať. V novom priemyselnom parku v časti Detva-Trstená totiž vyrastie závod belgického dodávateľa pre automobilový priemysel Punch Automotive. Ten by mal vytvoriť 350 nových pracovných miest pričom s výrobou plánuje začať do konca budúceho roku. „Myslím, si, že región je príliš malý na to, aby poskytol dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. V horizonte desiatich rokov bude potrebné realizovať generačnú výmenu vo väčšine tradičných strojárskych firiem,“ myslí si M. Sýkora.
Skúšajú aj Vietnamcov
PPS Group sa pri hľadaní nových ľudí zameriava predovšetkým na región v okolí Detvy. V tomto roku realizoval podnik nábor dokonca aj medzi neevidovanými nezamestnanými, ktorým firma zaplatila základné zváračské kurzy. Následne ich prijala aj do pracovného pomeru.
„V uplynulom roku sme začali trochu viac využívať aj zahraničných pracovníkov najmä z Vietnamu a Ukrajiny. Nie je to jednoduché, treba myslieť na jazykovú bariéru, zaškolenie, ale aj riešenie ich voľnočasových aktivít,“ dopĺňa M. Sýkora.
Štrajk zamestnancov PPS Group Zdroj: SITA
Armádne zákazky zatiaľ nie sú
V súvislosti s plánom ministerstva obrany na nákup 81 kusov osemkolesových obrnených transportérov za 417 miliónov eur, ktoré by sa mali vyrábať na Slovensku, by sa PPS Group javil ako jeden z potenciálnych dodávateľov tohto projektu. Firma totiž v minulosti vyrábala aj armádnu techniku, konkrétne pásové obrnené transportéry BVP 1 a BVP 2, ako aj vozidlá Tatrapan.
„Sme jedinou firmou, ktorá patrila pod štátny holding DMD a zároveň vďaka zmene zákazkovej náplne prežila konverziu zbrojárskeho priemyslu. Dodnes vlastníme unikátne výrobné kapacity a pôvodné know-how, najmä technickú dokumentáciu, prípravky a skúšobný polygón,“ vysvetľuje generálny riaditeľ. V minulosti strojárska firma absolvovala aj certifikáciu systému kvality podľa štandardov NATO a každoročne sa recertifikuje.
PPS Group však zatiaľ nikto neoslovil s možnosťou zúčastniť sa vývoja a výroby nových transportérov. Ako vlani v podnikovom časopise uviedol predseda predstavenstva D. Futej, „podľa všetkého sa s bývalou zbrojovkou pod Poľanou, ktorá dodnes zamestnáva špičkových odborníkov z výroby BVP 1 , BVP 2 a vozidiel Tatrapan, v tomto projekte neráta“.
Známy právnik a cyperské schránky
Koncom minulého roka sa objavili aj informácie o predaji PPS Group. Podľa portálu MotejlekSkocdopole.com, ktorý založili bývalí novinári, mali majitelia strojárskej spoločnosti osloviť viacero potenciálnych záujemcov z Česka a Slovenska. Samotná firma však tieto informácie poprela.
Majoritným vlastníkom PPS Group je podľa Registra partnerov verejného sektora D. Futej, ktorý vo firme cez spleť cyperských schránok vlastní celkovo 50,2 percent akcií. Zvyšok ovládajú cudzinci Hanspeter Siegrist a Dietrich Charisius.
Jeden z mála záberov zachytávajúcich právnika Daniela Futeja Zdroj: TV JOJ
D. Futej je známy ako právnik, ktorý sa v minulosti hlásil k vlastníctvu polovice zdravotnej poisťovne Dôvera. V roku 2015 jeho podiel získala finančná skupina Penta, ktorá dovtedy vlastnila druhú polovicu akcií poisťovne. Podľa medializovaných informácií mal D. Futej držať podiel v Dôvere v prospech oligarchu Juraja Širokého.