Férová hra by nemala byť len na ihrisku, ale aj vo financiách. Európska futbalová únia (UEFA) plánuje preto regulovať výdavky jednotlivých klubov s cieľom zastaviť ich ďalšie zadlžovanie sa. Jednotlivým tímom chce prikázať, aby hospodárili so ziskom.
„Ak sa nič nezmení, obávam sa, že európsky klubový futbal čaká skorý koniec,“ povedal podľa Spiegel Online Frank Rutten, šéf holandskej najvyššej futbalovej ligy Ehrendivision. Tvrdí, že neustály rast platov hráčov, poplatkov za prestup a iných výdavkov ohrozuje ekonomickú stabilitu jednotlivých klubov. Ak sa nebudú tieto výdavky regulovať, hrozí vznik bubliny.
UEFA tvrdí, že neustály rast dlhov viacerých klubov ohrozuje celý šport. Tímy, ktoré sa dostanú do problémov totiž meškajú s platbami za prestupy hráčov pre iné tímy, ktoré potom nemajú na platy hráčov či na platenie daní a odvodov. Organizácia chce preto stanoviť platové stropy, ako aj maximálne poplatky za prestupy. Limitovať plánuje aj ostatné výdavky.
Futbalová únia chce klubom stanoviť termín, dokedy budú musieť vyrovnať svoje dlhy. Jednotlivé kluby zároveň nebudú môcť opakovane vykazovať vyššie výdavky, ako sú ich príjmy. Dodržiavanie týchto pravidiel si UEFA bude vynucovať hrozbou vylúčenia zo súťaží, ktoré organizuje. Ak niektorý klub za posledné tri roky vykáže stratu, nebude sa môcť zúčastniť napríklad najprestížnejšej európskej klubovej súťaže UEFA Champions League.
Podľa Spiegel Online však tieto opatrenia bude veľmi ťažké zrealizovať. Odborníci si napríklad nevedia predstaviť, ako možno klubom prikázať, aby vykázali zisk. Príjmy klubov sa totiž môžu vyvíjať od dosiahnutých výsledkov v súťaži a tak vopred nemôžu s istotou povedať, či budú dostatočné na to, aby pokryli všetky náklady.
Problémom by mohlo byť aj obmedzenie platieb za prestupy hráčov. Nákup nových hráčov je pre klub investíciou, ktorá sa môže v budúcnosti odraziť na raste jeho príjmov. A ak UEFA obmedzí tieto platby, kluby nebudú môcť získať najkvalitnejších hráčov, ktorí by im zaistili vyššie tržby.
Cieľom nových opatrení by malo byť zastavenie ďalšieho zadlžovania sa futbalových klubov. Jeden z najúspešnejších futbalových klubov v Európe Real Madrid vlani v septembri oznámil, že jeho dlhy dosahujú 327 miliónov eur. Napriek tomu plánuje veľké investície do štadiónu i do stavby zábavného parku. Vlani pritom Real hospodáril s rekordným rozpočtom 420 miliónov eur. Za Christiana Ronalda zaplatil 94 miliónov eur a Kaká ho stál 68 miliónov. Vďaka týmto prestupom však Real očakával nárast tržieb o 14 percent.
Nové pravidlá zrejme v najbližších rokoch nijako neohrozia rozpočty slovenských klubov. Tie totiž v porovnaní s európskymi veľkoklubmi vyzerajú ako chudobní príbuzní. Bratislavský Slovan pred sezónou 2009 / 2010 rátal s rozpočtom vo výške 3,3 až 3,5 milióna eur. Do tejto sumy však nebol zarátaný nákup hráčov a rekonštrukcia štadióna.
Foto na titulke - SITA / AP