Ruský plynárenský gigant Gazprom znížil ceny plynu v dlhodobých kontraktoch s európskymi odberateľmi, vrátane slovenského SPP, o 10 percent. Uvádza to denník Financial Times s odvolaním na vyjadrenia námestníka generálneho riaditeľa Gazpromu Alexandra Medvedeva. Dôvodom má byť aj silnejúci tlak klientov Gazpromu, aby sa oddelilo oceňovanie plynu od vývoja cien ropy. A. Medvedev ale povedal, že skupina síce súhlasila so znížením ceny, ale ubránila sa volaniu zákazníkov po zvýšení váhy komponentu spotovej ceny v kontraktoch.
"Naši partneri nás požiadali o revíziu cien a čo sme urobili, je korekcia parametrov našich formúl, čo viedlo k relatívnemu zníženiu cien v priemere o 10 percent,“ citovali A. Medvedeva Financial Times. Nová cena podľa neho zabezpečí, že ruský plyn zostane konkurencieschopný. Ústupky pritom prišli v rokovaniach s niektorými z najväčších zákazníkov Gazpromu, vrátane francúzskeho GDF Suez, nemeckého Wingasu, slovenského SPP a tureckého štátneho dodávateľa plynu Botas, tvrdí A. Medvedev.
Ešte v januári sa pritom v ruských médiách objavili správy, že niektorí európski odberatelia, vrátane SPP, dostali od Gazpromu na nákup plynu zľavu dokonca až 20 percent. Ruskí analytici vtedy zníženie nákupnej ceny plynu pre európske plynárenské firmy zo strany ruského energetického gigantu zdôvodnili pre Hlas Ruska poklesom ceny plynu na svetových trhoch. Podľa posledných údajov v poslednom polroku cena plynu poklesla o 19 percent.
SPP sa však vtedy k úpravám cien konkrétnejšie vyjadriť nechcel. Podľa hovorcu plynárov Petra Bednára totiž nová úprava zmluvného vzťahu revidovala nákupnú cenu plynu tak, aby do väčšej miery odrážala aktuálny vývoj trhových cien plynu. K jednotlivým zmluvným bodom sa SPP na základe dohody zmluvných partnerov vyjadrovať nechcel. Už vtedy sa však spoločnosť vyjadrila, že napriek zníženiu nákupnej ceny neuvažuje o znížení cien plynu pre domácnosti. Zľava totiž podľa plynárov iba znižuje stratu, ktorú v tomto segmente generuje.
Slovenský plynárenský priemysel podpísal s ruskou spoločnosťou Gazprom export 20-ročnú zmluvu na dodávku zemného plynu koncom roka 2008. Na základe pôvodnej zmluvy má SPP do roku 2028 nakúpiť približne 130 miliárd metrov kubických zemného plynu a jej dcérska spoločnosť Eustream prepraviť približne jeden bilión metrov kubických zemného plynu. Za aké ceny má SPP od ruského gigantu nakupovať plyn, spoločnosti nezverejnili.
Slovenský plynárenský priemysel je nadnárodná energetická plynárenská spoločnosť. Akcionármi spoločnosti sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku (51 percent) a konzorcium Slovak Gas Holding pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 percent).
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch