Európsky súdny dvor v Luxemburgu totiž v septembri definitívne rozhodol, že odpísanie daňových dlhov miestnym daňovým úradom v prospech Frucony vo výške 416,5 miliónov slovenských korún (13,8 milióna eur) nebolo v rozpore s pravidlami EÚ o štátnej pomoci.

Náklady znáša Brusel

„Rozhodnutie Európskeho súdneho dvora je konečné a nie je možné ho spochybňovať tým, že by Európska komisia znovu preverovala skutočnosti, na ktorých je postavený rozsudok najvyššej súdnej inštancie EÚ,“ hovorí Tatiana Prokopová, advokátka a konateľka slovenskej pobočky medzinárodnej právnickej kancelárie Squire Patton Boggs, ktorá zastupovala košickú Fruconu. Ako dodala, náklady na súdny spor, ktorý sa ťahá už od roku 2006, bude znášať Európska komisia.

História sporu siaha do roku 2004, kedy sa Frucona dostala do finančných problémov a nezvládala platiť svoje dlhy. Len na daniach vtedy podľa prepočtu konverzným kurzom dlžila viac ako 21 miliónov eur. Likérka preto požiadala veriteľov o odpis pohľadávok. Daňový úrad, ako jeden z nich, súhlasil a škrtol spoločnosti 65 percent jej dlhov.

Európska komisia však v júni 2006 dospela k záveru, že daňový úrad by bol získal viac, ak by Frucona skončila v konkurze alebo by na ňu bola uvalená exekúcia. Odpísanie dlhu predstavovalo podľa komisie nepovolenú štátnu pomoc, ktorá zvýhodnila košickú firmu v porovnaní s jej konkurentmi. Brusel preto nariadil Slovensku, aby od Frucony spätne vymáhalo odpísané prostriedky.

Precedens do budúcnosti

Nasledoval viac ako desať rokov trvajúci ping-pong rozhodnutí a odvolaní medzi Všeobecným súdom EÚ a Európskym súdnym dvorom. Aktuálne rozhodnutie však dáva za prípadom definitívnu bodku a zároveň stanovuje precedens aj pre ďalšie prípady.

„V dôsledku tohto rozhodnutia bude pre Európsku komisiu ťažšie úspešne preukázať neoprávnené poskytnutie štátnej pomoci členskými štátmi. Týka sa to predovšetkým objasňovania rozhodujúceho hľadiska, tzv. hľadiska súkromného investora. Ak štát koná za podmienok, za akých by konal aj súkromný investor, nejde o nedovolenú štátnu pomoc. Tieto podmienky boli v prípade Frucony splnené,“ dodáva T. Prokopová.