Čabianska dcéra investora Bourbon Automotive Plastics chce v priebehu tohto roku postaviť dve nové haly. Jedna má slúžiť na skladovanie, do druhej – výrobnej osadí aj tri nové vstrekovacie lisy na produkciu plastových dielcov. Nové investície dajú prácu ďalšej pol stovke ľudí. Celkovo by tak vo fabrike malo pracovať už okolo 350 ľudí. Finančnú náročnosť investície Francúzi zatiaľ nespresnili.
Rýchly rast
Bourbon do hornonitrianskej obce prišiel už pred desiatkou rokov, ale nezostal aktívny iba v tejto časti krajiny. Pred siedmimi rokmi rozbehol aj druhú fabriku na severe krajiny - v Dolnom Kubíne. Tá dosahuje zhruba polovičnú výkonnosť väčšej fabriky v Čabe. Bourbon potvrdzuje, že tuzemská výroba plastových produktov patrí k najrýchlejšie rastúcim odvetviam domáceho priemyslu. Darí sa mu aj preto, že je úzko naviazané na rastúce domáce automobilky.
Nižšie zisky
Ešte pred tuctom rokov celá slovenská výroba plastových produktov dosahovala ročne tržby len zhruba 600 miliónov eur. Takmer nepretržitým rastom stihla do predvlaňajšieho roku brandža vyrásť na tržby prevyšujúce 2,1 miliardy eur. Odvetvie sa počas celého obdobia rastu zakolísalo iba raz. V prvom, a najnáročnejšom, krízovom roku 2009 jeho tržby klesli o vyše desatinu na vtedajšiu necelú 1,4 miliardu eur.
Slabinou plastikárov však je ich pomerne malá ziskovosť, ročné zisky nepresahujú ani sto miliónov eur. Pre porovnanie, slovenské gumárstvo, ktoré má ešte o niečo nižšie tržby ako plastikári, v posledných rokoch zarábalo až takmer štvrť miliardy eur ročne.
Nad priemerom
Nižšia ziskovosť tunajších plastikárov je vyvolaná hlavne tým, že mnohí produkujú len veľmi jednoduché plasty bez vyššej pridanej hodnoty. Bourbon s rozširujúcou sa fabrikou v Čabe ale k šedému priemeru rozhodne nepatrí. Vlani táto jeho fabrika zarobila až vyše 5,5 milióna eur a aj predvlani sa jeho zisk dostal na 3,3 milióna eur. Na čisté zisky tak dokáže premieňať až vyše desatinu svojich tržieb.