Dostali ste peniaze od štátu, tak vyrábajte autá doma. Takto pristúpila francúzska vláda k snahe automobilky Renault vyrábať autá Clio v Turecku. Stačilo jedno stretnutie ministra priemyslu so šéfom automobilky a výrobca áut si to rozmyslel. Clio nebude vyrábať nielen v Turecku, ale ani v Slovinsku a Španielsku, kde ich vyrábal aj doteraz.
„Plánujeme zastaviť produkciu Clia v Španielsku a Slovinsku,“ povedal podľa agentúry AFP po stretnutí s francúzskym ministrom energetiky Christianom Estrosim výkonný riaditeľ Renaultu Patrick Pelata. Zároveň dodal, že firma neprijala žiadne rozhodnutie ohľadom presunu výroby do Turecka. „V každom prípade Clio budeme vyrábať vo Flins (neďaleko Paríža) bez ohľadu na to, čo sa stane, a to je veľmi jasné,“ dodal P. Pelata.
Proti výrobe Clia v Turecku sa ostro vyjadril aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy: „Nevydávame všetky peniaze na podporu automobilového priemyslu preto, aby naše továrne mohli odísť do zahraničia. Popieram myšlienku, že tieto veľké spoločnosti, len preto že sú globálne, prestávajú mať štátnu príslušnosť,“ povedal podľa agentúry Reuters. Jeho hovorca zároveň povedal, že prezident sa čoskoro stretne s generálnym riaditeľom Renaultu, aby sa s ním porozprával o Turecku.
Ch. Estrosi v parlamente povedal, že vláda nedovolí, aby sa Clio vyrábalo v Turecku: „Renault bude autá vyrábať vo Francúzsku, aby ich mohol vo Francúzsku predávať.“ Okrem presviedčania vedenia spoločnosti má vláda na automobilku aj ďalšiu páku. Vlastní 15 percent jej akcií, čo zo štátu robí najväčšieho akcionára automobilky. Vláda preto uvažuje, že začne svoje akcionárske práva viac presadzovať.
Renault získal vlani asi tri miliardy eur ako štátnu pomoc. Sarkozy vtedy poskytnutie pomoci podmienil tým, že automobilka nebude vo Francúzsku rušiť pracovné miesta a sťahovať ich do zahraničia. Podľa Handelsblatt.com sa mala automobilka aj zaviazať, že bude uprednostňovať francúzskych dodávateľov. Lenže to platilo len pre vtedajšiu výrobu a nie pre budúce modely. Za tieto požiadavky bolo Francúzsko kritizované z protekcionizmu a muselo od nich nakoniec ustúpiť.
Foto na titulke – SITA / AP