Predstavitelia Francúzska, Belgicka a Luxemburska sa dohodli na podrobnostiach záchrany finančného ústavu Dexia. Konkrétnymi krokmi sa bude ešte dnes zaoberať správna rada banky, ktorá má teraz v rukách osud celého ústavu. Predpokladá sa, že banka sa rozdelí a niektoré jej súčasti sa rozpredajú. Francúzsko-belgická Dexia tak zrejme bude prvou obeťou európskej dlhovej krízy.
„Vlády potvrdili solidaritu v nájdení takého riešenia, ktoré zabezpečí budúcnosť Dexie,“ cituje agentúra Reuters z vyhlásenia, ktoré vydal úrad dočasného belgického premiéra. „Navrhované riešenie, ktoré je výsledkom intenzívnych rokovaní so všetkými partnermi, bude teraz predložené na schválenie správnej rade Dexie,“ píše sa ďalej.
O záchrane Dexie sa rokovalo v bruselskom Paláci Egmont. Stretli sa tam francúzsky premiér François Fillon, jeho belgický náprotivok Yves Leterme, a tiež minister financií Luxemburska Luc Frieden. Dexia je totiž významným finančným ústavom aj v Luxembursku. Na rovnakom mieste, teda v paláci Egmont, sa v roku 2008 dohadovala aj predchádzajúca pomoc pre Dexiu. Vtedy to bolo kvôli problémom, do ktorých sa banka dostala pre globálnu úverovú krízu.
V stávke je to, koľko bude musieť každá z vlád prispieť na záchranu Dexie. Respektíve koľko budú musieť vynaložiť peňazí, aby bolo možné banku relatívne bezbolestne „rozložiť“. To je pre zástupcov Francúzska a Belgicka veľmi nepríjemná otázka, pretože obe krajiny už teraz majú čo robiť s vysokými schodkami verejných financií.
Francúzsko-belgická Dexia má v portfóliu potenciálne nebezpečné dlhopisy v hodnote 700 miliárd dolárov. To je pre porovnanie viac než dvojnásobok ročného výkonu gréckej ekonomiky. Rokovania v Bruseli sú preto pod drobnohľadom investorov, ktorí chcú vedieť, či je Európa vôbec schopná bankovú krízu riešiť.
Dexia počas finančnej krízy v roku 2008 získala od Francúzska, Belgicka, Luxemburska a kľúčových akcionárov pomoc vo výške 6,4 miliardy eur. Potom bola nútená šetriť a predávať. Týkalo sa to aj slovenskej pobočky, ktorú kúpila česko-slovenská investičná spoločnosť Penta Investments.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com