Taiwanský Foxconn, najväčší zmluvný výrobca elektroniky na svete, pripustil, že zamestnával stážistov, ktorí mali ešte len 14 rokov. Informoval o tom britský spravodajský server BBC News.

Vo vyhlásení spoločnosť uviedla, že niektorí študenti, ktorí sa zúčastnili na letnej pracovnej stáži, boli mladší ako šestnásť rokov, čo je minimálna veková hranica pre zamestnávanie vyžadovaná čínskym zákonom. Firma, ktorá je hlavným čínskym dodávateľom pre Apple, spresnila, že stážisti pracovali v jej továrni vo východočínskom meste Jen-tchaj. Zamestnávala ich počas približne troch týždňov.

Foxconn už v minulosti čelil sérii obvinení zo zlých pracovných podmienok svojich zamestnancov, ktoré zosilneli po sérii samovrážd pracovníkov firmy. Pred nedávnom sa zas musel brániť pred kritikou, že na stážach zamestnáva študentov škôl na šesť mesiacov bez toho, aby im to malo akokoľvek pomôcť v ich ďalšej kariére. Spoločnosť tvrdila, že získavajú skúsenosti, kritici však oponovali, že sú využívaní a zapĺňajú nedostatočnú kapacitu vo výrobe.

Deti posielali školy

"Priznávame plnú zodpovednosť za tieto porušenia a ospravedlnili sme sa každému zo študentov za svoju úlohu v tejto akcii," uviedla firma vo vyhlásení. "Každý zamestnanec Foxconnu, pri ktorom naše vyšetrovanie zistí, že je za toto porušenie zodpovedný, bude okamžite prepustený, dodala.

Podnetom k vnútornému šetreniu bola správa americkej neziskovej organizácie China Labor Watch, ktorá najímanie neplnoletých zistila. Foxconn sa bude teraz snažiť zistiť, ako je možné, že sa štrnásťročné deti zapojili do výroby v továrni. "Stážistov väčšinou vysielali školy, Foxconn však nepreveroval ich údaje," uviedla v stanovisku neziskovka sídliaca v New Yorku. Hlavnú zodpovednosť tak podľa nej nesú vzdelávacie inštitúcie a čínsku vládu vyzýva, aby zreformovala systém ich fungovania. Foxconn obviňujú, že nekontroloval vek svojich zamestnancov.

Chýba pracovná sila

Problém s absentujúcou identifikáciou pracovníkov je však podľa odborníka na Čínu Duncana Innes-Kera z analytickej spoločnosti Economist Intelligence Unit, ktorá predpovedá ekonomické, obchodné i politické podmienky v dvesto krajinách celého sveta, len časťou problému. "Trh s relatívne nekvalifikovanými zamestnancami sa v Číne zmenšuje a spoločnosti sa snažia uvoľnením pravidiel zaplniť prázdne pracovné pozície," vysvetlil. "Firmy majú povinnosť preverovať všetkých ľudí, ktorých si najímajú na prácu, dodal D. Innes-Ker.

Nedostatočné je však v Číne vykonávanie nielen tohto nariadenia. Presadzovanie predpisov a smerníc je v krajine problematickou oblasťou po celé roky. Pre firmy, ktoré sú rovnako ako Foxconn prepojené so zahraničnými gigantami, je však udržanie vlastnej povesti veľmi dôležité. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa spoločnosť snaží v poslednom čase o zvýšenie pracovných štandardov.

Foxconn je najviac známy ako výrobca iPhonov a iPadov pre Apple, ale vyrába aj pre ďalšie spoločnosti, ako je Microsoft či Hewlett-Packard. Aj keď tento konkrétny prípad nijako nesúvisí s Apple a vo fabrike v Jen-tchaj sa jeho produkty nevyrábajú, D. Innes-Ker je presvedčený, že americká firma vyvinie tlak na Foxconn, aby svoje štandardy zvyšoval. "Čo sa týka Foxconnu, sa nevyhnutne týka aj Applu," zdôraznil prepojenosť oboch firiem v očiach verejnosti.

Foxconn postavil za pás aj 14-ročných

Zdroj: SITA/AP

Pracovníci v jednej z fabrík Foxconnu v Číne.

Foto - SITA / AP