O uhradení strát 3,8 miliárdy eur britským a holandským investorom rozhodnú obyvatelia Islandu v referende. To by sa malo uskutočniť najneskôr 6. marca. Referendum má nasledovať po tom, ako islandský prezident Olafur Grimsson odmietol podpísať parlamentom schválený takzvaný Icesave zákon, na základe ktorého mali byť odškodnení zahraniční klienti po krachu banky Icesave.

Ratingová agentúra Fitch následne znížila rating krajiny jeden stupeň pod investičné pásmo. „Táto ratingová agentúra dlží odpovede na mnohé otázky, pretože jej ratingy sa za posledné dva-tri roky preukázali ako úplne zlé,“ povedal islandský prezident v rozhovore pre televíziu Bloomberg.

Podľa neho Fitch dával islandským bankám v rokoch 2007 a 2008 najlepšie známky. „A my sme boli dosť blázni na to, aby sme uverili, že to je rešpektovaná agentúra, no nakoniec sa preukázalo, že hodnotia úplne zle,“ dodal. Islandský minister hospodárstva Gylfi Magnusson povedal, že vláda momentálne nemá riešenie ohľadom prezidentovho rozhodnutia. „Reakcia medzinárodnej komunity bola silná a rozhodnutie už teraz spôsobuje vážne ekonomické problémy,“ cituje ministra agentúra Bloomberg.

Európske médiá začali okamžite špekulovať, že neochota Islandu odškodniť britských a holandských investorov môže skomplikovať snahu krajiny vstúpiť do Európskej únie. Agentúra Reuters však uvádza slová islandského ministra zahraničných vecí Ossura Skarphedinssona, podľa ktorých ho jeho britský kolega David Miliband ubezpečil, že toto rozhodnutie neovplyvní proces vstupu krajiny do únie.

Islandský prezident zopakoval, že krajina sa nemieni vyhýbať svojim záväzkom. Zdôraznil však, že to budú platiť islandskí daňoví poplatníci a preto o tom majú v referende aj rozhodnúť. 

Foto na titulke - Flickr.com