Keď štát nejakú byrokraciu voči podnikateľom horko-ťažko odbúra, hneď si vymyslí nejakú novú. Takto to aktuálne vnímajú podnikatelia v praxi. Posledná novinka z dielne rezortu financií ich poriadne zdvihla zo stoličiek.

Už síce nemusia mať na stene napríklad vyvesený reklamačný poriadok či vylepenú nálepku so zákazom fajčenia, čo sa prezentuje ako veľký krok v odbúraní administrácie  – a čo im akú-takú byrokraciu odstránilo – ale ich zaskočil návrh zákona o zasielaní údajov Finančnej správe, ktorý dal rezort financií pod vedením Eduarda Hegera do pripomienkového konania.

Každú faktúru, aj tú za pár eur, budú musieť všetky firmy poslať elektronicky daniarom, a to ešte predtým, ako ju odošlú odberateľom či dodávateľom.

Taste faktúry, nech štát odhalí úniky

Ako uviedla minuloročná septembrová správa Európskej komisie, Slovensko prichádza pri výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) ročne takmer o 1,6 miliardy eur. V porovnaní s mediánom EÚ, ktorý predstavuje 9,2 percenta, daňová medzera na Slovensku je viac ako dvojnásobne vyššia. V percentuálnom vyjadrení v roku 2018 dosiahla úroveň 20 percent, čo znamená, že posledných 5 rokov sa ju nedarí znižovať.

Podľa rezortu financií tento negatívny trend má významnú súvislosť s riadnym výberom dane z príjmov. Kontrolný výkaz totiž neumožňuje odhaliť daňové úniky, ak podnikatelia nie sú platiteľmi DPH, uvádza sa v návrhu. Finančná správa tak nemá k dispozícii informácie o fakturovaných dodávkach tovarov a služieb medzi ostatnými firmami na Slovensku, a to treba vraj zmeniť.   

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). FOTO TASR -  Martin Baumann
Neprehliadnite

Veľké zmeny pre firmy. Kolíková ide meniť ich štruktúru novou legislatívou, niečo zruší

„Navrhované riešenie počíta s povinnosťou pre všetkých podnikateľov, právnické aj fyzické osoby. Bude potrebné vyhotoviť a oznámiť finančnej správe údaje z faktúry o dodaní tovaru alebo služby alebo z faktúry, ktorou požaduje úhradu pred dodaním tovaru alebo služby,“ uvádza pre TREND Pavol Kirinovič, hovorca rezortu financií.

Na našu otázku, či pôjde doslova aj o pár eurové alebo len vyššie faktúry nad určitú hodnotu, odpovedal jednoznačne. „Nepočítame s limitáciou tejto povinnosti do určitej sumy. Výnimku budú predstavovať len prípady, keď je podnikateľ povinný evidovať prijatú tržbu v pokladnici e-kasa klient,“ dodáva P. Kirinovič.

Štát netrápi, čo firmy potrebujú

Chystané opatrenie neprinesie podľa názoru Jaroslava Jurigu, riaditeľa Slovenskej živnostenskej komory pozitívny efekt pre podnikateľov v praxi. Dôležitý bude najmä výpočet dopadov na biznis sektor. „Štát pridáva, v čase zatvorenia prevádzok, ktoré nikto nevie kedy skončí, ďalšiu povinnosť investovať do účtovného softvéru. Náklady predpokladáme v stovkách eur na jednu firmu,“ konštatuje J. Juriga pre TREND.

Dosah na zlepšeniu výberu DPH je aj podľa Miriam Bellušovej, generálnej sekretárky Slovenského živnostenského zväzu, nejasný. „Avšak reálne hrozí, že vznikne ďalšia cesta pre štát, ako ukladať pokuty tým podnikateľom, ktorí možno nebudú dostatočne digitálne zdatní, aby zvládali správne nové povinnosti,“ podotýka pre TREND.

Ako ďalej dodáva, je to príklad toho, ako by sa zákony s takým zásadným dopadom na podnikateľské prostredie prijímať nemali. Odborná verejnosť sa o detailoch dozvie pár dní pred prijatím normy, posudzovanie vplyvov na podnikateľské prostredie bude opäť len formálne.

Súvis DPH s daňou z príjmu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa