V súvislosti s fotovoltikou sa čoraz viac skloňuje pojem batériové úložisko. Ide o zariadenie, ktoré dokáže takzvanú zelenú energiu uskladniť na neskoršie použitie. Preto je toto riešenie stále viac zaujímavé nielen pre domácnosti, ale aj pre podniky, a to bez ohľadu na to, či je alebo nie je energetika ich hlavnou aktivitou.

Investičný záujem podporili aj faktory ako lepšia dostupnosť, vyšší výkon a nižšia cena týchto zariadení. Napriek tomu mnoho firiem skončí v strate, a to kvôli chybám, ktorým by sa dalo predísť. Odborníci, ktorí sa témam efektívneho výberu a financovania zelených energií venovali v rámci júnovej akcie Trend Business Breakfast, upozorňujú na niekoľko hlavných nedostatkov.

1. Veľkosť rezervovanej kapacity sa nerovná veľkosti batériového úložiska

Tým prvým je výber kapacity batériového úložiska na základe veľkosti rezervovanej kapacity, respektíve maximálnej rezervovanej kapacity. Tento údaj vyjadruje množstvo elektriny, ktoré môže v sieti pretekať, avšak nie je smerodajný pri výbere batériového úložiska. Zástupca dodávateľov batériových riešení spoločnosti Fuergy Vladimír Miškovský upozorňuje, že sa ešte v praxi nestretol s finančne kladným výsledkom takejto situácie. „Zariadenie sa reálne nikdy nezaplatí, a teda podnikateľ nemôže očakávať jeho finančnú návratnosť,“ upozorňuje.

2. On-peak / off-peak  nabíjanie

Firmy by nemali automaticky siahnuť ani po najlacnejších zariadeniach na trhu, ktoré sa vyznačujú takzvaným on-peak / off-peak nabíjaním. Ide o jednoduchý model fungovania batérií, ktoré sa počas dňa z fotovoltiky nabíjajú a následne sa vybíjajú podľa spotreby. V praxi však mnohým podnikom nestačia, čoho následkom je ich desať až pätnásťročná návratnosť. Navyše ide o jedinú funkciu, ktorú vedia zariadenia ponúknuť.

Trend business breakfast na tému “Dotácie na zelené technológie” v Žiline. Z ľava Michal Hort z EOSNEBOTRA, Branislav Šafárik z FUERGY, Andrea Pancotti zo Slovenských elektrárni – energetických služieb a Jozef Bódi z Energovision.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Trend business breakfast na tému “Dotácie na zelené technológie” v Žiline. Z ľava Michal Hort z EOSNEBOTRA, Branislav Šafárik z FUERGY, Andrea Pancotti zo Slovenských elektrárni – energetických služieb a Jozef Bódi z Energovision.

3. Väčšia batéria automaticky neznamená väčšie úspory

V praxi by si podnikatelia mali batériové úložiská vždy vyberať s ohľadom na ich konkrétne použitie a na odberné miesto, samozrejme s určitou predikciou budúceho rastu alebo poklesu spotreby.

4. Kúpa úložiska bez systému na energetický manažment

Firmy by mali zbystriť pozornosť aj pri nákupe batérií bez riadiaceho systému. Odborníci ho prirovnávajú k autu bez vodiča a záujemcom radia, aby sa nezabudli opýtať na riadiace, respektíve EMS systémy. Zodpovedný dodávateľ by im mal vedieť vysvetliť, aké typy služieb softvéry ponúkajú, aký majú výkon a poskytnúť na ne aj referencie.

5. Využívanie „lacných“ technológií bez technickej a servisnej podpory

Na referencie by nemali firmy zabúdať ani pri nákupe samotnej techniky. Minuloročné ceny energií totiž motivovali niektorých podnikateľov k dovozu lacných zariadení z tretích krajín. Riešenie však nevyhovuje európskym normám, pretože ide o batérie, ktoré nemajú potrebnú certifikáciu a atestáciu. Takáto forma šetrenia sa s ohľadom na následky podnikateľom neoplatí. „Jedna kontrola zo strany distribučnej spoločnosti alebo inej energetickej autority a pokuta je veľakrát vyššia ako efekt, ktorý batéria za celú svoju životnosť zarobí,“ upozorňuje V. Miškovský.

Časté mýty a predsudky

Na druhej strane by sa záujemcovia nemali nechať odradiť ani bežnými predsudkami, ktoré v oblasti batériových úložísk panujú. Už dávno neplatí, že finančná návratnosť batérie je na úrovni jej životnosti, teda pätnástich rokov. Technológie v tejto oblasti postupujú, preto takúto návratnosť môžu zaznamenať len podnikatelia, ktorí si vybrali nevhodný typ batérie. V opačnom prípade sa návratnosť správne vybraného a nastaveného zariadenia pohybuje na úrovni dvoch a viac rokov.

Zbytočný je aj strach z požiaru. Batériové úložiská, ktoré sú využívané pre priemysel, nemusia mať takú hustotu a výkon ako napríklad autobatérie, ktoré pri nehodách alebo zlom zaobchádzaní vedia zhorieť. Firmy by si, samozrejme, mali overiť certifikáty, ktoré potvrdzujú, že je batéria dostatočné bezpečná na umiestnenie vo vnútri. Pri správnom servise a starostlivosti je však riziko požiaru na úrovni akejkoľvek inej technológie vo výrobnom podniku.

Poďakovanie partnerom
Zdroj: archív TREND konferencie

Ďalšie dôležité správy