Rok 2021 by nemal byť z pohľadu zamestnanca iný, než bol ten minulý. Prognózy personalistov a odborníkov na pracovný trh ukazujú, že prvý kvartál sa bude na Slovensku pracovať z domu.

Zistenia prieskumu HR Pulse spoločnosti Profesia a Open HR Forum ukazujú, že zamestnanci budú musieť tento rok prijať kombináciu práce z domu a dochádzania na pracovisko. U nás sa k tejto alternatívnej forme prikláňa 51 percent zamestnávateľov, v Česku o deväť percent menej.

Kancelárske kapacity sa začali znižovať už v druhej polovici minulého roka. Banky sa sťahovali do centrál a zvyšné budovy prenajímali. Nový normál väčšinovej práce z domu je u nás paradoxne populárnejší než v susednej Českej republike.

Zmenu zamestnanci oceňujú

Prieskum ukázal, že až desatina slovenských personalistov chce znižovať kancelárske kapacity, zavádzať zdieľané stoly a presúvať zamestnancov do prostredia domácej kancelárie. Do zamestnania majú chodiť len tí, ktorí to v ten deň budú nevyhnutne potrebovať.

Dvanásť percent firiem pôsobiacich na Slovensku poskytlo svojim pracovníkom príspevok na zariadenia home officu, ktorý by bol adekvátny firemnej kancelárii.

Viac ako polovica zamestnancov spoločnosti Dell už vstúpila do interného programu. Ním chcú dlhodobo podporovať prácu z domu. Tatiana Šurinová, komunikačná manažérka Dell Bratislava pre TREND uviedla, že už dávno pred pandémiou využívalo približne 150 pracovníkov firmy možnosť home office v rozsahu päť pracovných dní.

„Ak to povaha práce dovolila, mohli títo zamestnanci pracovať po dohode so zamestnávateľom z domu v plnom rozsahu. Ja som tiež príkladom toho, že sa mi prácu z kancelárie podarilo po materskej dovolenke nakombinovať z prácou z domu,“ vysvetľuje.

V hladkom prechode na novú situáciu podporil Dell zamestnancov, ktorí sa zapojili do spomínaného interného programu jednorazovou finančnou čiastkou, vďaka ktorej si mohli zariadiť pracovisko podľa svojich potrieb. Keďže sa príspevok zdaňuje, nemuseli obsah nákupu nijakým spôsobom vydokladovať.

„Okrem toho takýto zamestnanec dostane aj pravidelný mesačný príspevok, ktorý mu pokryje bežné výdavky spojené s prácou z domu,“ hovorí ďalej T. Šurinová s tým, že tento by mal pohodlne zaplatiť poplatky za internet, telefón, energie a iné.

Výška príspevkov sa líši od krajiny ku krajine. Jeho výška na Slovensku bola stanovená na základe priemernej životnej úrovne Slovákov. Šurinová potvrdzuje, že je na naše pomery veľmi štedrá.

Vecná pomoc nad finančnou

Vecná pomoc však v mnohých firmách prevláda nad tou finančnou.

Zamestnanci pracujúci z domu majú adekvátne vybavenie potrebné na prácu, ktoré zahŕňa počítačové vybavenie a je poskytované zamestnávateľom. Niektoré firmy poskytli svojim zamestnancom okrem spomínanej klasiky aj hygienické balíčky v prípade, že by museli ísť do práce.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa