Nákupná nálada firiem sa pomaly prebúdza. V minulom roku sa objem akvizičných transakcií verejne obchodovateľných spoločností udržal tesne nad hranicou tri bilióny dolárov, čo bolo medziročne o 715 miliárd dolárov menej. Vyplýva to zo štatistík Zephyr Deal Data.
Najväčší objem obchodov pripadol na Severnú Ameriku, kde akvizície presiahli 918 miliárd dolárov. Druhé miesto si pred aktívnou Áziou udržala západná Európa s objemom 755 miliárd dolárov. Na ázijsko-pacifickú oblasť pripadli obchody za 743 miliárd dolárov. Zvyšných 585 miliárd dolárov si rozdelili najmä juhoamerické, blízkovýchodné a východoeurópske trhy.
V kurze boli najmä obchody s brazílskymi a ruskými firmami, do ktorých investori naliali 323 miliárd dolárov. Medziročný rast akvizičných investícií zaznamenali v roku 2010 aj niektoré private equity spoločnosti. Činili sa najmä americké skupiny, ktoré zvýšili investície o viac ako polovicu na 109 miliárd dolárov a objem transakcií sa odrazil od šesťročného minima v roku 2009. Počet transakcií ale medziročne klesol o dvanásť percent na 2 612 a bol naopak najnižším za posledných šesť rokov.
Fúzie a akvizície odštartovali pomerne prudko aj na začiatku tohto roku. Na oboch stranách Atlantiku ich objem už stihol presiahnuť 83 miliárd dolárov, čo je medziročne viac o štvrtinu. Podľa denníka Financial Times ide o najlepší výsledok za posledných desať rokov.
Len za prvé dva dni druhého týždňa nového roku oznámili firmy na celom svete akvizície za 34 miliárd dolárov. Nákupná nálada zachvátila prakticky všetky priemyselné sektory. Od potravinárov, cez chemikov, automobilky až k finančníkom. Potvrdzuje sa očakávanie, že stav globálnej ekonomiky sa postupne zlepšuje, čo otvára ,,peňaženky“ firiem. Pomáha im v tom aj vysoký stav hotovosti na účtoch najmä amerických, japonských a západoeurópskych firiem.
Len na kontách amerických firiem odhadujú analytici oslovení agentúrou Bloomberg viac ako jeden bilión dolárov v hotovosti. Podobné sumy majú na účtoch aj ich konkurenti z ostatných kontinentov. Päťstovka najvýznamnejších západoeurópskych firiem by mala v hotovosti držať približne 700 miliárd dolárov. Hospodárenie aj tržby firiem sa v minulom roku prudko zlepšili, čo posilnilo aj ich ziskové marže. V automobilovej brandži už väčšina hlavných hráčov hlási návrat ziskových marží na predkrízové úrovne.
Zisky korporácií majú dvojciferne rásť aj v tomto roku. Goldman Sachs predpovedá najväčším americkým firmám rast ziskov o minimálne pätinu. U Západoeurópanov analytici predpokladajú posilnenie ziskov v priemere o 12 až 15 percent, na rozvíjajúcich sa trhoch o pätinu, čo ešte viac podnieti chuť firiem zveľaďovať bilancie cez kapitálové nákupy.
„ Množstvo pripravených kontraktov sa konečne realizuje a firmy sa snažia tieto dohody rýchlo dokončiť pre prípad, že sa zmení makroekonomické prostredie,“ komentoval súčasnú akvizičnú horúčku Henrik Aslaksen, riaditeľ divízie fúzií a akvizícií v Deutsche Bank.
Rastúca ziskovosť firiem je v súčasnosti podporovaná aj extrémne lacnými úverovými zdrojmi najmä za Atlantikom. Fed sa aj s pomocou veľmi uvoľnenej úrokovej politiky snaží udržať naštartovaný ekonomický rast v Spojených štátoch za každú cenu aspoň na súčasnej úrovni. Firmy využívajú súčasnú priaznivú klímu na trhoch a expandujú najmä do rastových a perspektívnych trhov a sektorov. Na manažérov firiem tlačia aj akcionári, ktorí požadujú efektívnejšie zhodnotenie voľnej hotovosti buď formou akvizícií perspektívnych firiem alebo výplatou atraktívnejších dividend.
Ilustračné foto na titulke - Photodisc