Kórejský výrobca elektroniky LG Electronics sa zaradil k firmám, ktoré trápi nedostatok súčiastok z cunami a zemetrasením poškodených dodávateľských fabrík v Japonsku. Firme chýbajú najmä čipy pre domáce spotrebiče a v utorok uviedla, že hľadá alternatívne cesty, ako si zabezpečiť potrebné dodávky.

„Zhruba 70 až 80 percent polovodičov pre domáce spotrebiče nám dodávali japonské spoločnosti, no snažíme sa rýchlo meniť dodávateľov,“ opísal pre denník Wall Street Journal vážnosť situácie Lee Young-ha, prezident divízie domácich spotrebičov v spoločnosti LG.

Hlavnému dodávateľovi spoločnosti, ktorým je japonská Toshiba, sa už podarilo čiastočne obnoviť výrobu, no LG to aj tak nestačí. Preto sa obrátila na ďalších dodávateľov, medzi inými aj kórejskú spoločnosť Hynix Semiconductor. Lee Young-ha predpokladá, že dodávateľské vzťahy by sa mali vrátiť do starých koľají do dvoch až troch mesiacov. Do budúcnosti ich však firma plánuje čiastočne obmeniť, aby sa podobná situácia neopakovala.

Cunami zasiahla severovýchodné pobrežie Japonska po silnom zemetrasení 11. marca a narobila problémy aj fínskej Nokii, americkému technologickému koncernu Apple či domácemu výrobcovi elektroniky Sony. Nokia potvrdila, že nebude schopná dodávať na trh všetky súčasné modely mobilných telefónov v potrebnom množstve. To isté platí aj v prípade spoločnosti Apple, ktorá pravdepodobne posunie masovú výrobu nového smartfónu iPhone 5 na september. V problémoch sa ocitla aj Sony, ktorá prišla o fabriku na výrobu Blu-Ray diskov. V tej istej továrni tiež vyrábala senzory pre fotoaparáty do mobilov.

Okrem elektrotechnického priemyslu uštedrila prírodná katastrofa silnú ranu aj automobilovému priemyslu. Domáca značka Honda najskôr na čas pozastavila výrobu na severoamerickom a v piatok toto obmedzenie predĺžila o dva týždne.

Najväčšia automobilka na svete, japonská Toyota Motor, tiež zatvorila niekoľko fabrík. Okrem domácich závodov informovala aj o možných obmedzeniach výroby vo Veľkej Británii, Francúzsku, Poľsku a Turecku. V priniesla investorom o niečo lepšiu správu, a to že od mája by mali fungovať všetky jej japonské závody. Vyrábať budú zatiaľ len na 50 percent.

Problémy s nedostatkom súčiastok by mohli mať negatívny dopad aj na konečné ceny výrobkov. Tie vyhnali nahor aj rastúce ceny komodít ako oceľ či meď. Podľa denníka už svoje výrobky zdražili americká spoločnosť Whirlpool či švédsky koncern Electrolux.

Ilustračné foto na titulke - Archív