Fúzie a akvizície ohlásené v apríli predpovedajú Európe najhoršie obdobie korporátnych transakcií za posledné desaťročie. Uvádza to medzinárodná analytická spoločnosť Dealogic, ktorá má viac ako dvadsaťpäť rokov skúseností z oblasti investičného bankovníctva a kapitálových trhov. Ako informoval denník Wall Street Journal, Dealogic monitoroval v apríli pomer európskych transakcií k celosvetovému obchodu na úrovni 15 percent. Menej to bolo už len v auguste 1998, keď pomer dosiahol 11 percent.
Dealogic vo svojej analýze uvádza, že celková ohlásená hodnota akvizícií k 26. aprílu dosiahla v európskom regióne 20,6 miliardy dolárov z globálnej hodnoty 133,8 miliardy dolárov. Okrem najnižšieho pomeru bolo za uplynulé týždne ohlásených najmenej akvizícií od augusta 2004, pričom ich celková hodnota bola najnižšia od augusta 2001.
Fúzie a akvizície v časoch finančnej krízy skolabovali globálne, no najťažšie sa spamätáva práve Európa. „Európa bola veľkým sklamaním pre mnohé zainteresované strany, ktorých sa fúzie a akvizície týkajú,“ uviedol Daniel Stillit, analytik investičnej banky UBS. Rozdiely trhového správania podľa niektorých ovplyvnil aj fakt, že Európu zasiahla globálna finančná kríza o čosi neskôr ako Spojené štáty. Ázijské krajiny a niektoré nové trhy naopak prečkali krízu pomerne pokojne, keďže neboli poznačené negatívnymi vplyvmi tak ako západné ekonomiky.
V porovnaní s priemerným výkonom firemných transakcií býva európsky región zvyčajne jeden z najaktívnejších. Od roku 2005 sa tento pomer pohyboval na úrovni 36 percent, pričom Spojené štáty dosiahli priemer len o percento horší, teda 35 percent. Zvyšok sveta dopĺňa 29-percentný podiel z celkových akvizičných transakcií.
Nie všetky trhy mali v apríli problémy. Len minulý týždeň ohlásili americké telekomunikačné spoločnosti CenturyTel a Qwest Communications International fúziu v hodnote 10,6 miliardy dolárov. Po započítaní dlhu, ktorý na seba CenturyTel prevezme, predstavuje celková hodnota obchodu 22,4 miliardy dolárov. Tým sa celá transakcia zapíše do histórie telekomunikácií ako jedna z najdrahších. Spojené štáty sa tak v apríli v rámci monitoringu spoločnosti Dealogic automaticky katapultovali na pozíciu svetovej jednotky.
Foto na titulke - Flickr.com