Fínsky kapitál sa Slovensku nevyhýba. Medzi známe firmy, ktorých matkou je spoločnosť z tejto škandinávskej krajiny, patrí napríklad pracovný portál Profesia, producent eskalátorov Kone, dodávateľ oceľových a železobetónových konštrukcií Peikko či výrobca papierových vreckoviek Metsa Tissue Slovakia zo Žiliny.

Fínske investície stoja aj v pozadí spoločnosti MSK Cabins, ktorá sa ešte vlani volala MSK Matec. Spoločnosť sa vo fabrikách v Sabinove a Lipanoch zaoberá výrobou bezpečnostných kabín pre rôzne priemyselné stroje, ako sú bagre či žeriavy. Odoberajú ich od nej známe značky, ide napríklad o Volvo, Liebherr či Ravo. Okrem toho sa zaoberá aj produkciou plastových krytov na motory a dodávkou náhradných dielov.

MSK Cabins je tento rok nominovaná na prestížnu cenu TREND Investor roka 2023.

Nový závod v Sabinove

MSK Cabins pôsobí na Slovensku od roku 2012. Vznikla odčlenením časti výroby od slovensko-belgickej spoločnosti Team Industries. V roku 2018 ju kúpila jej aktuálna materská spoločnosť – fínska MSK Group OY.

Svoju výrobu realizovala firma v minulosti len v závode v Lipanoch, ktorý si prenajímala od Team Industries. Dopyt po jej produktoch však dlhodobo rástol. Logickým krokom bolo investovať do vlastných priestorov, ktoré môže spoločnosť dlhodobo rozvíjať a zároveň jej umožnia ďalší rast.

Medline Assembly Slovakia
Neprehliadnite

Chirurgické sety z Partizánskeho urýchľujú operácie na celom svete, investor plánuje ďalší rast

Primárna časť investície tak smerovala do novej výrobnej haly a novej centrály strojárskej spoločnosti. Tá vznikla v Sabinove a realizovala sa počas pandémie. Výstavba závodu prebiehala od augusta 2021 až do záveru vlaňajška. „V Sabinove sme preinvestovali do budov a pozemkov zhruba šesť a pol milióna eur, ďalšie dva milióny eur smerovali do technológií, ako je napríklad nová lakovňa“ konštatuje pre TREND generálny riaditeľ MSK Cabins Peter Hudec.

V pôvodnom závode v Lipanoch, kde ostal proces výroby kovových dielcov a zvárania, preinvestovala firma vlani ďalších 750-tisíc eur v rámci obnovy technológií. Peniaze smerovali najmä do výrobných procesov na výrobu kovových dielcov potrebných pre zváranie kabín.

Výroba kabín začína v Lipanoch vypálením kovových dielcov laserom a následným ohybom dielcov do požadovaného tvaru. Potom sú zvárané podzostavy a kompletné kabínky. Zvarené kabínky sa prevezú do závodu v Sabinove, kde nasleduje povrchová úprava, ktorá je pre firmu insourcovaným procesom a kľúčovou technológiou.

Následne sa kabínky montujú, testujú a expedujú k zákazníkom. Cieľom firmy je zvyšovať podiel produkcie plug& play kabín, teda takých, ktoré sú plne vybavené, a u klienta sú len osadené a sú do nich namontované káble a hydraulika.

Investujú dlhodobo

Vlaňajšia investícia pomohla MSK Cabins zvýšiť konkurencieschopnosť a zároveň jej poskytla ďalšie možnosti insourcingu kľúčových procesov, ktoré pre ňu v minulosti robili zmluvní partneri. Rovnako vďaka nej došlo k rastu výrobnej kapacity, ktorú bude možné zvýšiť aj v budúcnosti. Primárne cez nasadenie druhej zmeny.

„Naša aktuálna výrobná kapacita je 5 000 kabín ročne, momentálne prebieha v jednozmennej prevádzke. V porovnaní s predchádzajúcou kapacitou 3 000 kabín ročne ide o rast o zhruba dve tretiny,“ konštatuje P. Hudec. Ďalšia zmena by mohla priniesť tisíc kabín navyše a celkové tržby 30 miliónov eur.

Po spustení nového závodu narástol počet zamestnancov z pôvodných 75 na 123 pracovníkov, teda o vyše päťdesiat percent. Aktuálne je počet zamestnancov na úrovni približne 140 pracovníkov.

Nejde pritom o jedinú investíciu firmy. V minulosti investovala priebežne, a to najmä do optimalizácie procesov zvárania a montáže. V tomto roku pôjdu investície do robotizácie zvárania. „Bude to naše prvé robotizované zváracie pracovisko na Slovensku. V budúcom roku počíta MSK Cabins s investíciou do druhého robotizovaného pracoviska.

To však nie je všetko. „Aktuálne začíname preverovať možnosti výstavby nových priestorov pre výrobu kovových dielcov a podzostáv potrebných pre zváranie a montáž našich kabín, ideálne tiež v okolí Sabinova,“ hovorí generálny riaditeľ a dodáva, že všetka produkcia ide na export. Deväťdesiat percent do EÚ, desať do zvyšku sveta. Na exporte dominujú Nemecko, Rakúsko a Holandsko, ale prítomné sú aj Škótsko, USA a Čína.

Na snímke výrobné priestory spoločnosti MSK Cabins v Sabinove
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke výrobné priestory spoločnosti MSK Cabins v Sabinove

Rast nákladov a energie

Spoločnosť nedostala na spustenie výroby od štátu priamu pomoc, ale za vytvorenie nových pracovných miest získala daňovú úľavu 580-tisíc, ktorú si bude môcť uplatniť zo zisku. V minulom roku však skončila v strate zhruba jeden milión eur. Vplyv na ňu malo viacero faktorov.

„Za časťou nákladov firmy stáli problémy pri relokácii výroby a náklady súvisiace s rozbehom nových technológií a nových procesov,“ hovorí P. Hudec. Okrem toho spoločnosť čelila výraznému rastu nákladov a cien materiálov v rámci dodávateľského reťazca. Čo sa týka energetickej krízy, výhodou bol presun do nových priestorov a využitie nových energeticky efektívnejších technológií.

„Samozrejme, aj my sme pocítili negatívny efekt, ale energetická spotreba je relatívne malou položkou v rámci nákladov, zhruba do päť percent,“ konštatuje šéf podniku. Týka sa najmä lakovania a vypaľovacej pece, montáže už menej.

Ako veľmi výrazný faktor, ktorý mal vplyv na výsledky firmy, však vníma riaditeľ výpadok plánovaného predaja v spojitosti s vojnou na Ukrajine, keďže svetoví odberatelia kabín ukončili predaj svojich strojov v Rusku. Napriek ťažkostiam sa spoločnosti podarilo udržať počet zamestnancov, dokonca ho v súvislosti s investíciou zvýšila.

Hoci slovenská dcéra fínskej spoločnosti vlani skončila v strate, rástli jej tržby z 18,5, na 22,5 milióna eur, čo predstavovalo rast o takmer 22 percent. Za rast tržieb vďačí firma hlavne novým projektom. Od roku 2019 sa jej postupne rozbehli zákazky u nových zákazníkov a tento rast jej pomohol aj v čase pandémie.

MSK Group OY

MSK Group OY je to rodinná firma, aktuálne pod vedením tretej generácie majiteľov. Do portfólia firmy patrí výroba kabín vodiča, výroba plastových dielcov ako aj výroba produktov pod vlastnými značkami Junkkari. Okrem kabín pre konštrukčné mechanizmy dodáva kabíny aj pre poľnohospodárske stroje. Vyrába vo Fínsku, v Nemecku a na Slovensku. Skupina zamestnáva vyše 800 pracovníkov, pričom jej ročný obrat je na úrovni zhruba 173 miliónov eur.

Ďalšie dôležité správy

Rettenmeier Tatra Timber
Neprehliadnite

Drevu na Slovensku vládnu Rakúšania a Nemci. Domácou výnimkou je firma PRP či rodinná píla Beky