Finančné sprostredkovanie a poradenstvo postupne prestáva byť len neviditeľným biznisom z obývačiek domácností, ktorý má nie najlepšiu povesť. No s tým, ako ľudom pribúdajú nielen poistky, ale aj skúseností, sa aj niektoré siete rozhodli pristupovať k práci zodpovednejšie.
Najvýznamnejší sprostredkovatelia na Slovensku začali spolupracovať. V júni vznikla Asociácia finančných sprostredkovateľov a poradcov (AFISP).
Chýbala firmám...
V pozadí vzniku asociácie bola najskôr trojica finančníkov. Člen Predstavenstva KD Investments Rastislav Podhorec spomína, že keď firma pred dva a pol rokom začínala, pokúšal sa získať súhrnné informácie o trhu sprostredkovania podielových fondov. Pretože KD nemala za sebou banku či poisťovňu, ktoré by poskytli svoje predajné siete. A tak jednoducho potrebovala vedieť, cez koho by mohla predávať svoje produkty.
- NEPREHLIADNITE DISKUSIU:
- Poradňa Finančné služby: Finančné poradenstvo
No nebola iná možnosť ako oslovenie všetkých zo zoznamu sprostredkovateľov investičných služieb. To je povolenie, ktoré je na predaj fondov nevyhnutné.
Má ho približne 60 právnických a do tisícky fyzických osôb. Na rozdiel od bánk, poisťovní, správcov obyčajných i dôchodkových fondov sprostredkovateľov poistiek totiž sprostredkovatelia investícií, či ešte širšie, finanční poradcovia združení neboli.
Sprostredkovateľom teda R. Podhorec poslal listy. Reagovalo len niekoľko z viacerých stoviek subjektov. Krátko nato cestoval do Českej republiky. A tam ho príjemne prekvapila Asociácia finančných sprostredkovateľov (AFIZ), ktorá mu vedela prehľad o tamojšom trhu poskytnúť.
Tak sa zrodila myšlienka na založenie podobnej asociácie na Slovensku. Keďže KD začalo predávať fondy aj prostredníctvom vlastnej siete, spoznalo aj druhú stranu mince.
Rovnaký nápad mala riaditeľka akadémie vzdelávania OVB Allfinanz Slovensko Ivica Chačaturianová, ktorá je aj v orgánoch Slovenskej asociácie sprostredkovateľov v poisťovníctve. A tiež šéf Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róbert Kopál.
AFISP nakoniec založila desiatka firiem, medzi ktorými sú aj takmer všetci najväčší. AFS SK medzi nimi chýba, no má sa stať členom čoskoro. Záujem o členstvo by mali viacerí. No menšie firmy odrádza 200-tisícové ročné členské.
Zíde sa aj klientom
Sprostredkovatelia a poradcovia si budú chcieť upratať aj vo vlastných radoch. Hlavne zvýšenie odbornosti a etiky si sľubuje od vzniknutej asociácie generálny riaditeľ spoločnosti FinSet František Prachár. Realizovať by sa mala tiež v informovaní verejnosti o rozdieloch medzi sprostredkovateľom a poradcom, myslí si.
Sprostredkovatelia sa totiž až príliš často tvária, že klientovi prinášajú najlepšie riešenie pre neho a najlepší produkt na trhu. V skutočnosti môžu primárne uspokojovať vlastné záujmy, keďže im ide predovšetkým o získanie tučnej provízie. Môžu zavádzať vedome, ale aj neúmyselne. O výhodách produktov ich presviedčajú nadriadení.
Typický príklad je uzatváranie viacerých životných poistiek. Napríklad aj pre klientov, ktorí takýto produkt nepotrebujú. To sa týka detí, pretože tie nepotrebujú kryť riziká, a ak chcú pre ne rodičia investovať, výhodnejší je čisto investičný produkt.
Viaceré siete majú štruktúru podobnú pyramídovej hierarchii. Tí na nižších úrovniach zarábajú na seba aj tých nad nimi.
Motivuje ich nielen zárobok, ale aj šanca prepracovať sa vyššie, kde už člen dostáva odmeny aj za svojich „podriadených“. Asociácia by mohla pomôcť aj pri regulácii týchto viac-úrovňových sietí. Tým by, samozrejme, pomohla obrazu finančného poradenstva, hovorí F. Prachár.
Niektoré z poradenských sietí sú zatiaľ len členmi asociácie sprostredkovateľov poistenia. A niektoré členmi oboch. Tie, ktoré sa venujú nielen poistkám, ale aj iným produktom, by výhľadovo mohli začať považovať AFISP za dôležitejšiu.
O prestupe sa mnohí ešte len rozhodnú. Asociácie chcú zatiaľ svoje aktivity v niektorých oblastiach koordinovať.
Ilustračné foto – Profimedia.cz