No name firma

Premiér Robert Fico v sobotu podpísal s konateľkou slovenskej dcéry RKN Global Europe Marjam Lindsbro memorandum o investícii. Priama štátna pomoc má dosiahnuť 18 miliónov eur, pričom ďalším stimulom bude príspevok 14 500 eur na jedno novovytvorené pracovné miesto. Celkovo by mala štátna podpora dosiahnuť pätinu z ohlásenej hodnoty investície. Vláda podľa premiéra plánuje schváliť investičnú pomoc už 2. marca, len tri dni pred voľbami.

Nová investícia však okamžite vyvolala viacero otáznikov. RKN Global je v biznise neznáma. Ako pre TREND.sk uviedol vysokopostavený manažér nemeckej spoločnosti podnikajúcej v tomto segmente na Slovensku, o RKN Global zatiaľ nikto nepočul.

Trh s identifikačnými dokumentami, čipovými platobnými kartami a bezpečnostnými a zabezpečovacími systémami je malý a konkurencia sa navzájom pozná a pozorne sleduje. Podľa neho nie je jasné, odkiaľ a či vôbec má firma potrebné know-how.

Jedinou referenciou RKN Global je prítomnosť bývalého riaditeľa Interpolu Ronalda Kennetha Noble, ktorý je podľa dokumentov zverejnených na webstránke firmy jej sto percentným majiteľom.

Veľké plány, žiadne certifikáty

RKN Global však nie je na zozname certifikovaných firiem Európskej federácie pre tlač a digitálnu komunikáciu (Integraf). Tá sa špecializuje práve na segment výroby bezpečnostných dokumentov.

Certifikát od nej vlastnia všetci významní hráči v biznise vrátane trojice dodávateľov dokladov pre slovenské ministerstvo vnútra Morpho BV, Giesecke & Devrient Slovakia a Austria Card - Plastikkarten und Ausweissysteme GmbH. RKN Global nefiguruje ani ako člen organizácií združujúcich firmy zo sektora ako napríklad International Card Manufacturers Association, Smart Payment Association alebo Eurosmart.

Otázniky vyvoláva aj plán RKN Global zamestnať na Slovensku až 1 200 ľudí. Etablovaná firma ako Giesecke & Devrient Slovakia zamestnávala ku koncu predminulého roka 420 zamestnancov, pričom vo svojom závode v Nitre vyrobila 86 miliónov SIM kariet a viac ako 43 miliónov platobných a identifikačných kariet.

Na Slovensku pritom pôsobí už desať rokov. Muehlbauer Technologies v Nitre zase vyrába technológie a presné komponenty pre stroje na tvorbu a spracovanie kariet a oficiálnych dokumentov, pričom zamestnáva 340 ľudí. Rakúska firma Austria Card vyrába ročne 60 miliónov kariet a vo svojich siedmich závodoch a 14 regionálnych pobočkách zamestnáva celkovo 900 zamestnancov.

Dubaj alebo Ukrajina?

RKN Global na svojej webovej stránke, ktorá je spolu s jej profilom na sociálnej sieti LinkedIn jediným zdrojom informácií, uvádza ako technologických partnerov spoločnosti VTI, Holography, Polly Service a YS Desing.

Ako na svojom blogu uviedla kandidátka za stranu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Veronika Remišová, všetky štyri firmy sídlia v ukrajinskom Kyjeve, niektoré v tej istej budove.

Okrem grafického štúdia YS Design sú zvyšné tri podniky súčasťou ukrajinského konzorcia EDAPS, ktorého predseda predstavenstva Alexander Vasilyev a predseda dozornej rady Yuri Sidorenko boli v USA vyšetrovaní v súvislosti s podozrením z korupcie úradníkov Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo (ICAO).

Podľa denníka Sme mali v rokoch 2005 až 2010 uplácať predstaviteľov ICAO v snahe získať zákazky na dodávku identifikačných kariet alebo pasov. Súdy v USA ich nakoniec oslobodili, keďže skutky sa nestali na pôde USA a vyšetrovaní predstavitelia EDAPS neboli americkými občanmi.

Nejde pritom o jediné prepojenie na ukrajinské podnikateľské prostredie. Podľa V. Remišovej bola firma vlani v septembri pri rokovaniach v Banskej Bystrici uvádzaná ako RKN Global Ukrajina a na príprave sa podieľalo slovenské veľvyslanectvo v Kyjeve. Konateľom slovenskej firmy RKN Global Europe je okrem Marjam Lindsbro aj Banskobystričan Alan Buriš, ktorý cez firmu Sun investment capital na Slovensku podniká s viacerými známymi Ukrajincami.