Po takmer troch dekádach v biznise bol až nedávny rok 2020 pre spoločnosť HMH z Bratislavy aj rokom príprav na zmenu v majiteľskej štruktúre.
Nakoniec to bola až pandémia koronavírusu, ktorá viedla k rastu nárokov na manažment firmy a v neposlednom rade aj k vykryštalizovaniu priorít. Tie priviedli majiteľov spoločnosti k rozhodnutiu pripraviť potrebné zmeny.
Líder vlakovej bezpečnosti v krajinách strednej Európy uzavrel kruh a zostal s jediným majiteľom z pôvodných štyroch, spoluzakladateľov inžinierov.
Súčasnému majiteľovi a šéfovi spoločnosti HMH Tomášovi Horváthovi nemožno uprieť, že s firmou prežil veľkú časť života a uznaním mu je, že on, ako aj jeho spoločnosť získali prestížnu cenu EY Technologický podnikateľ roka 2021.
Partia z vysokej školy mala nápad
Vysokošpecializovaná technologická firma zo Slovenska nie je najmladšia. Svoju históriu začala v roku 1993. „Bolo po revolúcii a po roku 1989. Celková atmosféra spoločnosti priala novým možnostiam. Boli sme ešte len absolventi vysokej školy technického zamerania. Plánovali sme si život a nik z nás netušil, kam nás cesta zavedie,“ naznačuje T. Horváth, dnes jediný majiteľ spoločnosti HMH.
Ako čerství absolventi nemali finančné prostriedky na veľké podnikanie, ale mali dobrý nápad. „Vzhľadom na to, v ktorej oblasti sme sa chceli presadiť, na samotný dizajn a zhmotnenie nápadu sme nepotrebovali veľký kapitál. Napísať softvér je vec, ktorá, keď sa stretnú šikovní ľudia, nestojí veľa,“ argumentuje konateľ firmy.
Od zákazky k zákazke a opätovným reinvestovaním do ďalšieho rozvoja si firma pomerne skoro začala na seba zarábať. Odvtedy sa spoločnosť HMH naplno venuje priemyselnej automatizácii, riadeniu technológií a dodáva technologické riešenia pre spoľahlivú a bezpečnú jazdu na železnici.
Veľmi rýchlo sa zamerala na železničnú dopravu a technológie hnacích vozidiel na železniciach v Európe. Tiež prináša inovácie produktov a posúva bezpečnosť lokomotív na novú úroveň. V inom kontexte jej produkty chránia životy, znižujú náklady alebo šetria čas.