Softvér IBL sa používa v takmer osemdesiatich krajinách po celom svete vrátane Antarktídy. Zákazníkmi sú najprestížnejšie meteorologické ústavy ako britský Metoffice, americké letectvo, veliteľstvo NATO či letiská a letecké spoločnosti. IBL dosiahol na poli meteorológie to, čo Eset v biznise s antivírusmi.
Toto spojenie nie je náhodné. Spoluzakladateľ a šéf IBL Michal Weis bol v 90. rokoch jedným z prvých zamestnancov Esetu, kde viedol tím špecialistov, ktorí vyvinul prelomovú verziu jeho kľúčového antivírusového programu.
Čoskoro sa však pustil do vlastného biznisu spolu s nemeckým podnikateľom Herbertom Lepperom. V roku 1997 založili IBL Software Engineering, v ktorej M. Weis vlastní 49-percentný podiel. Firma vyvíja programy na prenos a vizualizáciu dát z družíc, radarov a meteorologických staníc. Na ich základe vznikajú s pomocou superpočítačov simulácie globálneho modelu počasia.
Michal Weis, IBL Zdroj: Maňo Štrauch
„Máme algoritmy pre armádu, sme dodávateľ pre NATO, pre centrálu britského námorníctva. Vďaka nášmu softvéru vedia, aká je v noci viditeľnosť tankov a vojakov, kedy ich uvidí nepriateľ, alebo ako si majú nastaviť okuliare na nočné videnie,“ hovorí M. Weis.
Firma sa z pôvodných troch ľudí rozrástla na dnešnú viac ako pol stovku zamestnancov. Jej tržby sa od roku 2010 viac ako zdvojnásobili na predvlaňajších necelých šesť miliónov eur, z čoho tretinu dokázala IBL premeniť na čistý zisk.
- Tip: O podnikateľskej ceste Michala Weisa a jeho ďalších plánoch s vývojom technológií pre meteorológiu sa dočítate v novom TRENDE 9/2018.
EY Začínajúci podnikateľ roka 2017
Do užšieho kola súťaže sa okrem M. Weisa dostali tiež Ivan Vallo (Robotec), Peter Dostál (Aliter Technologies), Pavol Jakubec (I.D.C. Holding), Lívia Naništová (Novplasta) a trojica Barbora Bilčíková, Lucia Čierna a Petra Bilčíková (pekáreň Fertucha).
Fertucha, (zľava) Lucia Čierna, Barbora Bilčíková a Petra Bilčíková Zdroj: Martina Brunovská
Práve zakladateľky Fertuchy vyzdvihla porota ocenením EY Začínajúci podnikateľ roka 2017. S pečením začali počas materskej dovolenky, keď premýšľali nad tým, či sa vrátia späť do reklamnej brandže. Dodnes pre nich pečenie kvalitných koláčov či tort predstavuje hobby, ktoré ich uživí.
Fertucha pôsobia na dvoch miestach v Bratislave - jednu prevádzku majú vo Fresh Markete a druhú v širšom centre mesta na Košickej ulici. Jej zakladateľky hovoria, že na zisku „nelipnú“ a robia svoju prácu s radosťou.
Fertucha, (zľava) Lucia Čierna, Barbora Bilčíková a Petra Bilčíková Zdroj: Martina Brunovská
Základom ich koláčov sú kvalitné suroviny, na ktorých zasa „lipnú“ veľmi veľa. Sú presvedčené, že na čerstvých surovinách by sa nemalo šetriť a to ani na úkor ceny. V roku 2016 mala pekáreň ročný obrat 214-tisíc eur.
EY Technologický podnikateľ roka 2017
Titul EY Technologický podnikateľ roka 2017 si odniesla Lívia Naništová z firmy Novplasta zo Šenkvíc. Zameriava sa na výrobu fólií a vriec na priemyselné balenie v potravinárskom a farmaceutickom priemysle.
Novplastu s lanskými tržby 11,6 milióna eur a výrobou 600 ton fólií mesačne založil Líviin otec Jakub Novák. Takmer 90 percent svojich výrobkov exportuje do Nemecka, Holandska, Dánska, Rakúska, Švajčiarska a susedného Česka, kde má dcérsku firmu.
Podľa šéfky Novplasty je najväčší úspech firmy v tom, že nikdy nebrala dotácie či eurofondy a nepotrebovala investora: „Je za nami dennodenná drina a určite to nebolo len osem hodín denne. Môj otec nechodil na dovolenky, peniaze sa z firmy nikdy neodčerpávali a doteraz neodčerpávajú. Žijeme tu s ľuďmi a myslím si, že oni to cítia.“
Lívia Naništová, Novplasta Zdroj: Maňo Štrauch
Finalisti EY Podnikateľ roka 2017
Finalista Ivan Vallo pred 15 rokmi založil spoločnosť Robotec, ktorá je priekopníkom v robotizácii na Slovensku. V jeho rodinnom podniku pracuje jeho manželka Helena a synovia Michal a Lukáš.
V roku 2016 tržby firmy medziročne troška poklesli, ale predstavujú 6,6 miliónov eur, čo je v porovnaní s rokom 2014 takmer trojnásobný nárast. K jej zákazníkom patrí Volkswagen, Lear Corporation, Donghee či Mahle, pričom firma má vlastné výskumné centrum.
Ivan Vallo, Robotec Zdroj: Ivan Fleischer
Do finále sa dostal tiež Pavol Jakubec zo spoločnosti I.D.C. Holding, najväčších a najziskovejších slovenských výrobcov cukroviniek, ktorého portfólio zahŕňa keksy ako Horalky, Tatranky, Lina či Kávenky.
Tržby I.D.C. v roku 2016 predstavovali 112 miliónov eur, z ktorých podnik vygeneroval zisk 8,1 milióna eur. Zatiaľ čo množstvo iných domácich potravinárov sa sťažuje, že konkurenti z cudziny im berú priestor na ich domácom trhu, I.D.C., naopak, zaberá tým ostatným priestor v cudzine. A to sa stavia aj voči takým váham svetového biznisu s cukrovinkami, akými sú Mondelēz či Nestlé.
Pavol Jakubec, I.D.C. Holding Zdroj: Maňo Štrauch
Ďalší finalistom je Peter Dostál zo spoločnosti Aliter Technologies, ktorej tržby predstavujú 31 miliónov eur. Bratislavská firma je vývojárom a poradenskou firmou v oblasti IT služieb a armádnej technológie.
Aliter má niekoľko kontraktov s NATO, nedávno podpísal zmluvu napríklad s kanadskými ministerstvom obrany. Dodáva špeciálne riešenie pre podporu komunikácie lietadiel s pozemnými silami.
Peter Dostál, Aliter Technologies Zdroj: Maňo Štrauch
V doterajšej histórii slovenskej súťaže sa stali víťazmi súťaže
2006 - Miroslav Trnka, Eset
2007 - Miroslav Trnovský, SkyBau
2008 - Peter Zálešák, Nay
2009 - Michal Štencl, Sygic
2010 - Tomáš Bel, ExiSport
2011 - Ľuboš Fellner, Bubo travel agency
2012 - Vladimír Levársky, OMS
2013 - Vladimír Šrámek, Decodom
2014 - Alexander Varga a Eva Stejskalová, MicroStep
2015 – Patrick Hessel, c2i
2016 - Jozef Klein, Asseco Central Europe
Súťaž EY Podnikateľ roka, ktorej zakladateľom a celosvetovým organizátorom je poradenská spoločnosť EY, sa ako jediná svetovo uznávaná súťaž tohto druhu pravidelne vyhlasuje vo viac ako 50 krajinách na šiestich kontinentoch sveta. Tohtoročný víťaz opäť postupuje na celosvetové finále EY Svetový podnikateľ roka, ktoré sa uskutoční v júni v Monte Carle. Podrobnejšie informácie nájdete na www.podnikatelroka.sk.